Самолет на "Аерофлот" бе претърсен внимателно в продължение на часове на лондонското лтище "Хийтроу", съобщи ТАСС.
Машината излетяла със закъснение и вече е кацнала в Москва.
Вчера от "Аерофлот" съобщиха, че властите на Великобритания, без да посочат причини, са извършили огледа, като принудили членовете на екипажа да напуснат самолета и изолирали командира в пилотската кабина, което според компанията е в разрез с международната практика.
Посолството на Русия във Великобритания е изпратило нота във Форин офис с искане за обяснения.
"Станахме свидетели на още една груба провокация на британските власти. Сили на на граничната служба и митницата претърсиха самолета на "Аерофлот" извършващ полет 2582/2583 Москва - Лондон - Москва. Подобни неща се случват крайно рядко и по принцип са извънредни", заяви прессекретарят на посолството, цитиран от ТАСС.
Британците се опитали да претърсят самолета без присъствието на екипажа, продължава той, подчертавайки, че това е категорично забранено от действащите правила. След като на летището пристигнал сътрудник на посолството, след продължителни преговори той успял да издейства разрешение командирът на полета да присъства на обиска. Накрая британците отказали да представят "каквито и да било писмени документи, посочващи причината за акцията, правното й основание и резултатите", заяви говорителят на посолството, като свързва случая с "политиката на враждебност на правителството на Обединеното кралство по отношение на Русия".
По-рано вчера кореспондент на ТАСС успял да разговаря с пътник на име Александър, който пристигнал с полет 2582 в 15,57 местно време от Шереметиево на Хийтроу. По думите му при слизането пътниците били пресрещнати от около седем полицаи с куче на самия изход (на вратата на ръкава). Те им наредили да свалят от рамо чантите и раниците и да ги държат ниско долу, за да може кучето да ги подуши.
Александър видял как няколко човека са отведени настрани и ръчният им багаж е претърсен. Това предизвикало задръстване в салона. Сред пътниците имало и руснаци, и чужденци. "Всичко това беше много неприятно и крайно необичайно", казва пътникът.
Форин офис е потвърдил за руската емисия на Би Би Си факта за обиска на самолета Airbus А-321 на "Аерофлот", пристигнал с редовен полет на Хийтроу. По информация на британското външно министерство претърсването е било извършено от митническата служба, а не от полицията. Не се посочва във връзка с какво разследване.
Руската емисия на Би Би Си отбелязва, че този самолет А-321 с бордови номер VP-BOC за последен път е извършил полет по маршрута Лондон-Москва-Лондон на 5 март. Преди това е летял от Москва до Хийтроу на 26 февруари. Снощи след претърсването е излетял обратно за Москва със закъснение от три часа. Ако, както предполага руското външно министерство, това е свързано с делото Скрипал, възможно е британските следователи да търсят следи от нервнопаралитично вещество в салона и багажното отделение, предвид версията, че с този самолет във Великобритания може да е пристигнал отровителят с веществото, или че след покушението може да е излетял за Русия със същия самолет, посочва Би Би Си. Юлия Скрипал е пристигнала на гости при баща си от Москва на 3 март също с полет на "Аерофлот", но в този ден самолетът е бил друг.
На следващия ден, 4 март, тя заедно с баща си, е намерена на градинска пейка в Солсбъри в безсъзнание.
На 3 март самолет VP-BOC е бил използван за полети на "Аерофлот" от петербургското летище Пулково, кацал е Красноярск и в Милано. VP-BOC на 26 февруари е изпълнил полет SU-263 Москва-Лондон с кацане в 20,35 ч. по Гринуич.
На 5 март (следващия ден след покушението срещу Сергей и Юлия Скрипал) този самолет излита от Лондон за Москва в 14,31 по Гринуич (с час закъснение от разписанието) - това е бил полет на "Аерофлот" SU2579.
Британски официални органи вече са извършвали следствени действия на самолети, разследвайки смъртта на Александър Литвиненко през 2006 г., припомня Би Би Си. Бившият офицер от Федералната служба за сигурност, написал книгата "ФСБ взривява Русия" и избягал във Великобритания, е отровен с рядък радиоактивен изотоп - полоний-210. В хода на разследването следи от полоний са открити и в самолети, извършващи полети между Москва и Лондон. Тогава са претърсени десетки лайнери, в това число Boeing-767 на British Airways и самолети на руската компания "Трансаэро".
Обискът и снетите проби са показали наличие на следи от полоний-210, попаднали в салона преди момента на отравянето на Литвиненко, сиреч радиоактивната следа в самолетите са оставили не лицата, които са имали контакт с Литвиненко и са могли "да се заразят" с радиация от него, а тези, които са донесли полония във Великобритания. Според информацията от британските разследващи следи от полоний са били открити на местата, където преди срещата с Литвиненко са били бившите му колеги от ФСБ Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун (включително помещението в посолството на Великобритания в Москва, където са получили визи преди пътуването, и в самолета край мястото, където е седял Луговой при полета). Това е станало едно от основанията за кралската прокуратура да обяви Луговой за главен заподозрян за убийството на Литвиненко, предава БТА.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни