Носителката на Нобелова награда Малала Юсафзаи, която беше простреляна в главата като тийнейджърка, преди да бъде наградена, посети родния си град в северозападната долина Сват за първи път след нападението, предаде ДПА.

20-годишната Юсафзаи се върна в град Мингора при засилени мерки за сигурност в долината. Пътищата, водещи към родния й дом, бяха затворени.

Посещението й беше запазено в тайна както от семейството й, така и от властите, докато тя не стигна до града, поради опасения за сигурността. Тя е придружавана от държавната министърка на информацията Мариум Аурангзеб. Те пристигнаха в Сват тази сутрин с хеликоптер, съобщава телевизия "Гео".

"Много сме щастливи, че днес Малала е в Сват", заяви Музафар Хан, някогашен учител на Юсафзаи. Той добави, че не е сигурен дали тя ще посети предишното си училище.

"През всички тези години копнеех да се върна в страната си", заяви просълзената Юсафзаи в четвъртък в столицата Исламабад, пред премиера Шахид Хакан Абаси.

Той заяви, че е щастлив да посрещне "дъщерята на Пакистан", припомня ДПА. Юсафзаи живееше в Лондон, след като талибаните почти я убиха поради призивите й за образование на момичетата в родния й град в Северозападен Пакистан. Той беше управляван от екстремистите от 2007 г. до 2009 г., преди те да бъдат прогонени с военна офанзива. През 2014 г., на 17-годишна възраст, тя стана най-младата носителка на Нобелова награда.

"Липсваше ми всичко в Пакистан...от реките и планините, дори до мръсните улици и боклукът около дома ни, и приятелите ми и как някога разправяхме клюки...до това как се разправяхме със съседите си", заяви тя вчера в интервю пред Ройтерс.

Двама представители на силите за сигурност са заявили пред Ройтерс, че посещението в Сват вероятно ще продължи само един ден.

Малала Юсафзаи, често наричана само по малкото й име, е вероятно най-известната пакистанка в света, но в родината си тя е спорна фигура, която мнозина обичат, а други демонизират. Група частни училища в Пакистан обявиха вчерашния ден за Ден "Аз Не Съм Малала", поради идеологията й, която говорителят на групата описа като "антиислямска и антипакистанска".

Самата Юсафзаи не разбира определението.

"Не знам да съм казвала нищо, което да ме прави антипакистанска или антиислямска", заявява тя.

"Ислямът ме научи колко е важен мирът. Ислямът ме научи колко е важно образованието. Първата дума на исляма, или първата дума на Корана, е "Икра", което означава "чети".

На срещата си с премиера Абаси в четвъртък те обсъдиха ангажиментите на правителството в областта на образованието. 

Ученици посрещат Малала
Добре дошла, Малала
"Аз съм Малала" е сред най-продаваните книги в Пакистан
Училището на Малала в Мингора
9 октомври 2012 г. - пакистанско момиче е простреляно в главата, защото иска да учи