Данните не на 50, а 87 милиона потребители на фейсбук са били достъпни за неправомерно ползване за компанията Cambridge Analytica. Това съобщи Майк Шрьопфер -  най-високопоставеният технологичен мениджър в социалната мрежа - в публикация в блога си.

В съобщението пише, че над 70 млн. от тези 87 милиона са потребители от САЩ. В президентските избори през есента на 2016 г. гласуваха около 126 милиона американски граждани. При това положение, ако се допусне, че зад всеки от засегнатите профили във фейсбук стои отделен реален човек с избирателни права - то числото звучи стяскащо. 

До момента се смяташе, че компанията Cambridge Analytica е имала нерегламентиран достъп до данните на 50 млн. профила в мрежата. 

Новите данни, съобщени от Шрьопфер, показват още, че не 270 000, а около 305 000 потребители са инсталирали приложението This Is Your Digital Life, чрез което са се събирали данните от профилите в социалната мрежа. Над 16 милиона от засегнатите профили са регистрирани извън САЩ. От тях британските профили са около 1 милион, 600 000 от Канада, над 300 000 от Австралия. 

 
По-рано в сряда основателят на "Фейсбук" Марк Зукърбърг съобщи в официалния си профил, че компанията е заличила 270 страници и профили, регистрирани от т.нар. фабрика за тролове - руската компания Internet Research Agency (IRA). Следващата седмица той ще даде показания пред Сената на САЩ, съобщи "Вашингтон пост". Демократи и републиканци ще разпитват Зукърбърг не само за последния скандал, но и за всички проблеми на социалната мрежа от последните години. 
 
 
Една от мерките - потребителите да виждат най-горе на стената си с новини и нотификации кои са активните приложения, които използват и в които са регистрирани - трябва да бъде активирана на 9 април.