Пилотът на "Ред Бул" Даниел Рикардо спечели драматичното състезание във Формула 1 за Гран При на Китай на пистата в Шанхай. Надпреварата имаше доста луд развой и е една от най-равностойните и непредсказуеми почти до последно от дълго време насам.

И показа, че силите са доста изравнени - ако това се потвърди и занапред, толкова по-добре за феновете на най-комерсиалното автомобилно състезание.

Втори се нареди Валтери Ботас ("Мерцедес"), трети - Кими Райконен ("Ферари"), а световният шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес") е четвърти, независимо че финишира пети. Той изпревари в крайното класиране Макс Верстапен ("Ред Бул", пети), наказан с 10 секунди заради необмислено изпреварване и сблъсък със Себастиан Фетел ("Ферари"), заел осмо място.

Фетел бе №1 в предишните два старта за сезона и днес потегли от първа позиция. "Ферари" тотално доминира в квалификацията в събота. На старта Фетел потегли уверено, а Валтери Ботас изпревари Кими Райконен. Люис Хамилтън загуби позиции, за него целия уикенд беше лош и шампионът ще иска да го забрави бързо, както и предишните два.

Това обаче не значеше безоблачна победа за "Ферари", нататък състезанието стана много интересно, тъй като разликата между фаворитите не беше голяма. В 28-ата обиколка Валтери Ботас поведе, а "скудерията" този път обърка стратегията за смяна на гуми.

Ботас и Фетел водеха страхотна битка, а останалите бяха недалеч. В 32-ия тур пилотите на "Торо Росо" се сблъскаха леко и на пистата излезе кола за сигурност. Което обърка всичко.

Тук "Ред Бул" направи ход, благодарение на който спечели състезанието. Тимът моментално привика пилотите си в бокса за поставяне на меки гуми. Така след рестарта Верстапен и Рикардо буквално летяха на трасето.

Макс едва не блъсна Хамилтън и това бе пореден епизод от битката между двата, която върви и този сезон. След това холандецът завъртя Фетел на един завой и Райконен мина пред тях.

Междувременно с далеч по-добри и обмислени маневри австралиецът Рикардо остави зад гърба си Хамилтън, Фетел, Райконен и Ботас. Той оглави колоната в 46-ата обиколка и до края нямаше проблеми да удържи шеста победа във Формула 1.

А назад битката продължи. Себастиан Фетел понесе нови разочарования, пускайки пред себе си Нико Хюлкенберг (6-и в класирането) и Фернандо Алонсо (седми).

Следва Гран При на Азербайджан в Баку на 29 април.

Във временното класиране на пилотите води Фетел с 54 точки, пред Люис Хамилтън - 45, Валтери Ботас - 40, Даниел Рикардо - 37 и т.н.