След западния удар в Сирия Русия прояви сдържаност и предвидливост, като реши да не отвръща на Вашингтон с военни акции. Това ще даде на Америка и на Русия възможност за нов опит да нормализират сегашните си трудни и конфронтационни отношения, заявява в интервю за "Известия" политологът от САЩ Пол Сондърс. 

Експертът обаче предупреждава, че още има реална заплаха от военен сблъсък между САЩ и Русия в Сирия. Американският президент Доналд Тръмп ще бъде подложен на "политически натиск, целящ да се попречи на (сирийския лидер Башар) Асад, Русия, Иран и Турция да определят изхода от войната. Това може да доведе до ново напрежение и по-нататъшна конфронтация", обяснява той.

Русия не бърза със санкции

Междувременно американските санкции предизвикаха "черен понеделник" в Русия, сриване на руските пазари и девалвация на рублата. Централната банка в Москва допусна, че заради тези санкции инфлацията ще расте и Русия може би ще трябва да коригира цялата си парично-кредитна политика, отбелязва "Взгляд" в друг материал.

Кремъл и руското правителство се подготвят отрано за варианта САЩ да изберат най-твърдия сценарий за евентуални нови санкции след предполагаемата атака с отровен газ в Сирия, разказва РБК, като се позовава на федерални служители.

Москва очаква сред най-суровите възможни мерки санкции срещу руския държавен дълг и изключване на Русия от системата СУИФТ. Крайно сериозни опасения буди и възможността за блокиращи санкции срещу най-големите руски банки - Сбербанк и ВТБ, пише вестникът, цитиран от Би Би Си.

Държавната дума отложи гласуването на законопроекта за контрасанкции срещу САЩ. Според председателя й Вячеслав Володин той ще бъде разгледан най-рано в средата на май, за да бъде обсъден преди това с експерти и с правителството, посочва "Ведомости".

"Желанието да се демонстрира сила на всяка цена чрез ответен удар, обичайно присъщо на руските политици, отстъпи пред гласа на разума. Има шанс този път да не се вършат глупости", коментира политологът Абас Галямов.

Санкционната война ще изолира още повече руската икономика, ще затвърди технологическото й изоставане и ниските темпове на растеж. А ответни мерки на Русия само ще влошат ситуацията, смятат експерти на "Ведомости", цитирани в друг материал. 

Ударите по Сирия и истеричната риторика на официална Москва по този повод, скандалът около "делото Скрипал", антируските санкции на Запада и контрасанкциите на Москва буквално крещят, че "новата студена война" навлиза в хиперактивна фаза, а "покерният турботурнир" с участието на водещи западни сили, а също така на Русия и Иран, наближава финала си, пише "Комерсант".

"Американецът, англичанинът и французинът имат несъпоставимо повече чипове. Руснакът и иранецът на практика нямат шансове. И вече няма как да блъфират. Остават им три варианта - или да преобърнат масата, или радикално да променят стила в играта си, или с усмивка да признаят загубата, да станат от масата и да тръгнат да печелят за достоен живот някак другояче", се казва в коментара.

"Картата на света явно ще се разпада"

С демонстративния ракетен удар по Сирия световният хегемон показа, че няма намерение да се изнесе от региона, че си брани интересите и няма да отстъпи Сирия на руснаците, пише "Взгляд".

САЩ, Франция и Великобритания нанесоха в събота координирани удари по сирийски обекти след предполагаемата атака с химическо оръжие в град Дума край Дамаск на 7 април. Руското издание нарича британците "инициатори на историята с химическата атака" и "фини манипулатори с интереси на горивния пазар", а французите според него са си "спомнили, че Сирия е била тяхна колония".

"Взгляд" констатира неприятния психологически ефект от съботната операция на Запада като част от "поредицата удари през последните месеци" наред с битката край Дейр аз Зур, "делото Скрипал" и новите санкции срещу Москва. Западната коалиция се стреми светът да свикне с мисълта, че позицията на Русия не е пречка за нейните планове и руската армия не ще може да защити своите съюзници. Това е намек, отправен до всички потенциални приятели на Москва, твърди електронният вестник.

Той заключава, че "стабилност няма да има", "картата на света явно ще се разпада, и то не само в Близкия изток", и приканва руските власти "да се включат в новата подялба на света, ясно съзнавайки интересите на Русия". Москва според "Взгляд" има нужда "например от пазар за горива, от Близкия изток, транзит от Китай за Европа, Арктика и Новорусия (не двете късчета от Донбас, а от целия регион, от Харков до Измаил и Тираспол)". 

Руското издание призовава жителите на страната "да бъдат последователни" и припомня, че бездруго "не са се притеснявали много" за устава на ООН през 2014 г., когато Москва анексира Крим.