В Големия дворец в Кремъл в Москва днес ще се състои тържествената церемония по встъпването на Владимир Путин в четвъртия му мандат като президент на Русия.

Путин спечели президентските избори в страната на 18 март с 76,7 процента. Това бе най-високият изборен резултат за него, откакто дойде на власт, като при това той бе постигнат при по-висока избирателна активност в сравнение с предишния президентски вот, през 2012 г.

През годините на власт Путин се наложи като силния човек в Русия, която той постави отново на първия ред на международната сцена, но с цената на нарастващи напрежения със Запада, отбелязва Франс прес. Поводи за напреженията станаха анексията на Крим, украинската криза, руската намеса в сирийската война, а през последните месеци - и отравянето във Великобритания на бившия руски шпионин Скрипал и дъщеря му Юлия с нервнопаралитично вещество, за което Лондон вини Москва.

Путин обича да пуска снимки, с които се показва като мъжага пред народа

Церемонията по полагане на клетва от Путин бе предшествана от протести в събота, организирани по призива на опозиционния лидер Алексей Навални в десетки руски градове под надслов "Той не ни е цар". Стигна се до масови арести - около 1600 души, като самият Навални бе задържан, а после - освободен. Полицията се нахвърли брутално върху демонстрантите, а в Москва кметството бе наело цивилни казашки отряди, въоръжени с палки, които биха участниците в митинга.

Още отсега анализатори вещаят сценарии какво ще се случи през 2024 г., когато изтече мандатът на Путин. По конституция президентът няма право на ново преизбиране. Руският лидер вече каза, че няма да променя основния закон, и анализатори се чудят кого ще посочи той за свой приемник и дали няма да се повтори сценарият от 2008 г., когато Путин стана премиер при президент Дмитрий Медведев, защото и тогава нямаше право след два мандата да се кандидатира за трети.

В нощта на преизбирането си на 18 март Путин отговори на въпрос на журналист дали ще се кандидатира след края на мандата си с думите:

"Шегувате ли се! Какво трябва да направя? Да остана тук до 100 години? Не."

Засега Путин не е дал индикация кой може да бъде евентуалният му приемник. 

Късно снощи Владимир Путин събра на заседание в Кремъл членовете на кабинета и им благодари за свършената до момента работа, съобщи президентския говорител Дмитрий Песков. Президентът е дал висока оценка на премиера Дмитрий Медведев, който бил създал атмосфера на откритост и диолаг. Промени в правителството със сигурност ще има, но най-вероятно Медведев ще запази поста си. Говори се, че бившият министър Кудрин ще заеме ключов пост или в правителството или в администрацията на Кремъл.

Путин изтъкнал и значителните резултати, постигнати през неговия трети мандат като държавен глава.

Кабинетът ще подаде оставка днес, след което министрите ще продължат временно да изпълняват задълженията си до избирането на ново правителство. Още днес държавният глава ще обяви избора си за премиер. Ако кандидатурата бъде одобрена от Държавната Дума, в което няма никакво съмнение, новият премиер има едноседмичен срок да предложи структурата и персоналния състав на кабинета.

 
Путин управлява Русия от 2000-та година насам. Той бие по този показател всички досегашни вождове с изключение на комунистическия диктатор Сталин.