Бившият министър на здравеопазването от Реформаторския блок Петър Москов защити в ефира на бТВ нуждата от новата Национална здравна карта.

България е единствената държава в ЕС, в която няма инструмент на държавата, с който да реши проблема с това как ограниченият ресурс за здравеопазване отива спрямо нуждите на пациентите, а не спрямо нуждите на различни икономически интереси", каза той.

Москов обясни, че предложената от министър Кирил Ананиев и приета от Министерския съвет здравна карта не се различава от въведената от него преди две години, която обаче бе отменена от съда. Според него – с несериозни мотиви.

Това е все едно на вас да ви спрат предаването (към Антон Хекимян – б.р.), защото на един от операторите не му е записано ЕГН-то горе в счетоводството“, даде пример бившият министър.

Петър Москов съобщи, че на територията само на град София има повече болници с повече болнични легла, отколкото в цяла Австрия.

Здравната карта е инструмент, който казва: В София не е нужна 42-ра ортопедия. Ако някой държи да вложи пари, да ги вложи във Враца. Ако няма такъв, който да вложи пари във Враца, тогава държавата трябва да се намеси и да гарантира на врачани базово здравеопазване там, където са”.

Бившият министър отрече опасенията, че здравната карта ще забрани на пациентите да търсят лечение в по-големи населени места.

Здравната карта по никакъв начин не закотвя гражданина на Враца например във Враца. Той продължава със същите си права на здравноосигурен да може да отиде да се лекува в която и да е точка на България или ако лечението му не се осигурява в България – в която и да е точка на ЕС. Нищо от правата на пациентите не се променя”.

Москов коментира и протестите на лекари и сестри от болниците във Враца и Ловеч, които са натрупали огромни задължения.

През 2014 г. съм дал ръководството на врачанската болница на прокуратурата. През 2017 г. имаме наченки на това, прокуратурата да реши, че там имало проблем. Две години не можехме да уволним ръководството на болницата, защото местният Общински съвет от БСП не даваше”, коментира още Москов.

Според него парите за заплати, които ще бъдат дадени, за да не протестира персоналът на болниците в Ловеч и Враца, е ход на парче и няма да спаси системата.

Това е решение, което ще даде глътка въздух за 2-3-5 месеца. Не може с полицейски акции и еднократно наливане на пари да се заменят системните решения”.

И продължи с примерите от Враца:

„Няма как в областен град, какъвто е Враца, да няма голяма многопрофилна болница. Ако някой си го мисли, то или има температура, или следва икономически интереси, които не са свързани с населението на Враца“.