Хонконг, който през миналата година бе детрониран от Луанда, си върна титлата на най-скъпия град в света за чужденци в класацията на американската консултантска компания "Мърсър" (Mercer), предаде Франс прес.

"Стимулирани от затягането на паричната политиката на Китай, икономическия просперитет и усилията юанът да стане международна валута, китайските градове са се изкачили в класацията", отбелязва Ивон Трабър, експерт по въпросите на мобилността в "Мърсър".

През последните три години Хонконг и анголската столица непрекъснато си разменяха позициите в класацията на "Мърсър".

Тази година обаче Луанда слезе чак на шесто място, оставяйки Токио и Цюрих да запълнят почетната стълбичка, изкачвайки се с по едно стъпало.

Други два азиатска града - Сингапур и Сеул - влизат в първата петица.

Изследването, направено през март, взема като референтни Ню Йорк (13-о място тази година) и щатския долар. Сравняват се над 200 мегаполиса според десетки параметри като цената на транспорта, храната, облеклото, почивката, домакинските уреди и разходите за жилище.

Това изследване се следи с особено внимание от правителствата и компаниите, които вземат предвид тази класация, за да изчисляват възнагражденията на служителите си.
В тазгодишната класация на "Мърсър" София е на 175-а позиция, следвана от Букурещ - на 176-а.

Европейските градове, тласнати нагоре от поскъпването на еврото спрямо долара, като цяло са се изкачили в класацията за 2018 година.

Париж (34-то), Рим (46-о), Мадрид (64-то) и Виена (39-о) са сред столиците в Западна Европа, които отчитат значително издигане в класацията.

В Германия Мюнхен (57-о) зае 41-во място, а Франкфурт и Берлин се изкачиха с 49 места, за да заемат съответно 68-о и 71-во място.

Логично американските големи градове понасят ефекта от понижението на курса на долара и слизат надолу в класацията. Сан Франциско и Лос Анджелис са отстъпили със 7 и с 13 позиции, за да се класират съответно на 28-о и на 35-о място.

Повечето близкоизточни градове също слизат в класацията заради понижението на наемите в района. Дубай (26-о) губи 7 позиции, а Абу Даби (40-о) отстъпва с 18 позиции спрямо миналата година.

Сред най-евтините градове според "Мърсър" са Ташкент (Узбекистан), който е в дъното на класацията (на 209-о), след Тунис и столицата на Киргизстан Бишкек.