Седемнадесет щата на САЩ, между които Вашингтон, Ню Йорк и Калифорния, съдят правителството на президента Доналд Тръмп, за да го накарат да събере мигрантски семейства, разделени на американско-мексиканската граница, предаде Асошиейтед прес.

Тези щати, в които главните прокурори са от Демократическата партия, се присъединиха към столицата Вашингтон, окръг Колумбия, и вчера подадоха колективен иск в окръжния съд в Сиатъл. Това е първото съдебно оспорване от американски щати на практиката на разделяне на семейства.

Имиграционните власти са разделили през последните седмици около 2300 малолетни от родителите им. Този подход и разпространените кадри с плачещи деца предизвикаха широко възмущение.

Миналата седмица президентът издаде указ за прекратяване на тази практика, но 17-те щата твърдят, че документът е пълен с уговорки и не важи за вече разделените семейства. 

В колективния иск се посочва, че засегнатите мигранти са били лишени от право на справедлив процес и от право да искат убежище.

Междувременно съдия от Калифорния издаде разпореждане, че граничните власти трябва да съберат разделените семейства в едномесечен срок. Ако децата са под петгодишна възраст, това трябва да стане до 14 дни от датата на разпореждането, издадено вчера. Решението на съдия Дейна Себроу от Сан Диего е по дело, заведено от Американския съюз за граждански свободи по случаите на 7-годишно момиченце, отделено от конгоанската си майка, и 14-годишно момче, отделено от бразилската си майка.

Съдия Себроу издаде и национална забрана за разделяне не семейства в бъдеще, освен ако родителят не е доказано непригоден да изпълнява задълженията си.

Вчера Върховният съд пък се произнесе в полза на наложената преди месеци от президента Доналд Тръмп забрана за влизане в САЩ, засягаща няколко страни с предимно мюсюлманско население - Иран, Либия, Сомалия, Сирия и Йемен.

Решението е една от най-големите победи за Тръмп. То беше взето с пет срещу четири гласа и слага край на ожесточената съдебна битка за това дали наложената от президента мярка представлява незаконна забрана, насочена срещу мюсюлманите.

Съдилища от по-ниска инстанция бяха блокирали забраната, обявена през септември, както и две предишни версии, след като тази политика беше оспорена от няколко щата.

Върховният съд постанови, че тези, които са оспорили мярката, не са показали, че тя нарушава американското имиграционно законодателство или съдържащата се в първата поправка към конституцията забрана правителството да проявява пристрастие към дадена религия за сметка на друга.

Решението утвърждава широка свобода на президента за това да преценява кой да бъде допускан в САЩ. То означава, че сегашната забрана може да остане в сила и че Тръмп може да добави още страни. Той казва, че тази политика е необходима, за да бъде защитена Америка от нападения на ислямски бойци.