Случаят с журналистката Мария Чернева от БНТ "може да създаде атмосфера на страх, както и съобразяване сред останалите редактори и репортери в програмата и да задейства познати механизми на автоцензура в програмното съдържание".
Това се казва в позиция на Асоциацията на европейските журналисти - България по повод отстраняването на Чернева от ресор "Здравеопазване". Както първо Клуб Z съобщи, журналистката е била подложена на унизителна разправа по време на седмичното редакционно събрание на отдел "Информация" в БНТ по повод получено писмо срещу нея, подписано от пациентска организация. Обвиненията са свързани с дейността на Мария Чернева в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца, където тя представляваше БНТ. В последствие генералният директор прекрати и мандата ѝ в Съвета.
Според АЕЖ-България, "като обществен оператор БНТ дължи на своите зрители и на цялата общественост откритост и прозрачност по отношение на решенията си. Дълг на БНТ е да отстоява високи професионални и етични стандарти".
Журналистическата организация поиска повече информация по случая от ръководството на БНТ. И задава три въпроса:
"Защо ръководството на БНТ не се е запознало с гледната точка на Мария Чернева, преди публично да обяви решението да ѝ се отнеме ресор “Здравеопазване”?
С оглед на запазване на доброто име на телевизията, не трябваше ли фактите първо да се изяснят между ръководството и служителя и след това да се обявява каквото и да било решение?
Дейността като представител в Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина не е свързана с журналистическата работа. Какви професионални аргументи има ръководството на БНТ за своето решение и как те са свързани с работата на журналистката като здравен репортер?"
Ето цялата позиция на АЕЖ-България:
Асоциацията на европейските журналисти - България се обръща към ръководството на Българската национална телевизия с искане за информация относно случая с репортерката Мария Чернева. Журналистката, която е с близо 30-годишен опит в националната телевизия, обяви, че ще подаде молба за напускане, след като по думите й е била подложена на унизително отношение и й е бил отнет ресор "Здравеопазване".
Чернева посочи пред АЕЖ-България, че на събрание пред целия екип на медията е било обявено, че е отстранена от ресора си, вследствие на постъпила жалба във връзка с дейността й като член на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина.
Запознахме се с позицията на директора на Дирекция „Информация“ Уляна Пръмова, изразена пред медиите, че отстраняването е временно до изясняване на случая, но у нас възникнаха няколко въпроса:
Защо ръководството на БНТ не се е запознало с гледната точка на Мария Чернева, преди публично да обяви решението да ѝ се отнеме ресор “Здравеопазване”?
С оглед на запазване на доброто име на телевизията, не трябваше ли фактите първо да се изяснят между ръководството и служителя и след това да се обявява каквото и да било решение?
Дейността като представител в Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина не е свързана с журналистическата работа. Какви професионални аргументи има ръководството на БНТ за своето решение и как те са свързани с работата на журналистката като здравен репортер?
Видно е, че дейността на Фонда за лечение на деца в чужбина е натоварена с огромна отговорност, но и в нея се срещат множество интереси. Каква е стратегията на БНТ да гарантира, че нейният представител във Фонда и заместникът му ще отстояват единствено обществения интерес и най-добрия интерес на децата?
Според АЕЖ-България начинът, по който е обявено временното отнемане на ресора може да създаде атмосфера на страх, както и съобразяване сред останалите редактори и репортери в програмата и да задейства познати механизми на автоцензура в програмното съдържание.Ето защо като обществен оператор БНТ дължи на своите зрители и на цялата общественост откритост и прозрачност по отношение на решенията си. Дълг на БНТ е да отстоява високи професионални и етични стандарти.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни