Нанесените щети по пътища и друга инфраструктура след пороите са за над 2 милиона лева, а средствата за тях ще се търсят от бюджета и европейски програми. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в Димитровград днес.

Там беше направена първата копка на пътя Чирпан-Симеоновград, където със средства от Оперативната програма "Региони в растеж" ще се рехабилитират над 50 км от третокласния път. Според Нанков средства ще се търсят или от бюджета, или през "аварийна" програма:

"Колкото и да ни е тежко, ако може и с европейски средства, както и в случая в Камено. Щетите по републиканските пътища понастоящем са малки и в авариен режим с малки изключения, са преодолени. Имаме да се прави много общинска инфраструктура. Ние трябва да наблегнем оттук нататък на превенцията. Всеки лев, вложен в превенция, ни спестява поне 10", заяви министърът. 

Пътищата, за които се правят протести, няма да бъдат ремонтирани, каза Нанков.

"Не искам да влизам в генезиса на подбудите за някои протести, защото имат и политически характер", каза той.

Пътят, на който министър Нанков направи първата копка, не е ремонтиран от 40 години. Там преди две седмици имаше протест, съобщи БНР. 

Щетите ще бъдат възстановявани или от бюждета, или по линия на фонд "Солидарност" на ЕС, по който ще се кандидатства отново. Трети вариант е Комисията по бедствия и аварии към МС, макар там бюджетът никога да не достига, обясни министърът на регионалното развитие.

Над 500 хиляди лева са щетите, нанесени след поройните дъждове в община Смолян, предаде БТА. Описването на пораженията не е приключило, тъй като все още пристигат информации от кметствата в общината. Продължава почистването на засегнатите от наводнението улици и пътища.

Поискано е съдействие от военни и техника при възстановителните дейности в региона. Очаква се Министерството на отбраната да изпрати водоноска за питейна вода в Чепеларе, тъй като чешмяната вода е замътена.

Ситуацията на пътя Асеновград - Смолян, който бе затворен от кален поток, бе овладяна в рамките на 6 часа с минимален разход от 30 000 лева, посочи Нанков. По думите му все още не е овладяно положението със свлачището по пътя София-Самоков през Панчарево, където било необходимо укрепване на склон и овладяване на свлачищен процес. Тежко активизирано свачище имаше и по пътя Смолян-Смилян.