В "Обединени патриоти", коалиционен партньор на ГЕРБ, има разнобой относно подкрепата за законопроекта, който налага по-висок акциз в средата на годината на т.нар. бездимни цигари. Това стана ясно от анкета на bTV сред народни представители тази сутрин в парламента.

Бездимните цигари са признати в България от 1 януари т.г., имат акциз като рязания тютюн - 152 лв./кг, което прави под левче за кутия стикове, и техен производител е най-голямата компания в света за цигари и тютюневи изделия - американската "Филип Морис". Нейният конкурент - "Бритиш Американ табако", купи през м.г. марките на "Булгартабак", дистрибуцията и износа, и също произвежда бездимни изделия, но засега те не са на българския пазар.

На практика с предложението на Менда Стоянова (ГЕРБ) и група депутати акцизът на бездимните цигари става като на традиционните, както се искаше през м.г. при обсъждането им в бюджетната комисия. Нейните мотиви бяха, че бюджетът губи 15 милиона лева, тъй като делът на бездимните цигари, пуснати от началото на годината, вече е 1.6%. Затова предложението й е акцизът да стане като за стандартните цигари - 109 лева на 1000 къса и 25% от продажната цена. Общият размер на акциза не трябва да е по-малко от 177 лева за 1000 къса.

Александър Сабанов (ВМРО) смята, че законопроектът, дело на ГЕРБ, е внесен "на крак", не е коментиран в групата и обслужва интересите на ДПС. "Всички знаят КОЙ защитава този проект и чия идея е", каза Сабанов, натъртвайки на КОЙ.

Колегата му Борис Ячев (НФСБ) коментира, че приходите в бюджета трябва да са приоритет на всеки депутат, групата е информирана за проекта и това няма да е първият законопроект, приет с различия между самите "патриоти".

От коментарите на депутатите обаче стана ясно, че Американската агенция за храните и лекарствата (FDA) е отхвърлила точно този вид тютюневи изделия - IQOS на "Филип Морис", а продуктът е подложен на различни рестрикции в отделни държави.

Това действително е така - през януари Агенцията отхвърли искането на "Филип Морис" бездимните изделия да се продават на американския пазар, като потребителите да бъдат уверявани, че са по-безвредни от конвенционалните цигари, а новината предизвика спад на акциите на концерна.

Румен Гечев (БСП) посочи, че не очаква изненади при приемането на промените в зала. "Няма да има изненади, според мен ДПС броят гласовете на КОЙ да мине", каза той.

Кръстина Таскова (Воля) попита защо законопроектът се внася по средата на годината, а освен това в него липсва дефиниция на бездимните цигари. Нека влезе в комисия, да бъде обсъден, на мнение сме, че както за конвенционалните, така и за иновативните тютюневи изделия трябва да има адекватни мерки, каза тя.

В студиото на bTV двама представители на неправителствени организации спориха по темата. Д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация, заяви, че отказал конвенционалните цигари, избрал бездимните и декларира конфликт на интереси по този повод.

Нямам кашлица, дишам по-добре, защото в ареозола вредните вещества са над 95-97% по-малко, отколкото при традиционните цигари, веднага хвърли той аргументите в защита на иновациите на "Филип Морис".

Д-р Гергана Гешанова, председател на "Живот без тютюнев дим", заяви, че това си е тютюнев продукт и носи вредата, която носят и тютюневите продукти. Абревиатурата IQOS означава: "Аз отказвам традиционните цигари, но все пак продължавам да пуша", отбеляза тя.

"Тютюневата индустрия иска да представи по един чудесен начин своя продукт, но това си е тютюнев продукт. И по цял свят практиката е да върви като тютюнев продукт и да бъде третиран като такъв", заяви тя.