С 318 гласа "против" и 278 "за" евродепутатите не приеха да започнат преговори между европейските институции за спорната директива за авторското право. Текстовете, срещу които бе проведена мащабна онлайн кампания, са върнати за преразглеждане в комисията по правни въпроси.

Европарламентът ще гласува отново на пленарно заседание през септември дали да започнат преговори между него, Еврокомисията и Съвета на ЕС за окончателния текст на директивата.

Предложеният от Европейската комисия текст на директивата бе одобрен от правната комисия на европарламента през юни. Това трябваше да даде началото на преговори между ЕП и Съвета на ЕС, които да завършат с гласуване на пленарно заседание и влизане в сила на новите правила. Но след като достатъчен брой депутати възразиха официално срещу решението на правната комисия, въпросът бе гласуван на пленарното заседание в Страсбург днес.

Основните теми за разногласие са членовете 11 и 13.

Член 13 се отнася до прословутите "ъплоуд филтри". Това е мярка, която търси да принуди големите платформи, например фейсбук, да сключват лицензионни споразумения с представляващите авторите организации за колективно управление на права.

Платформите трябва да плащат отчисления за споделяното от потребителите им съдържание – снимки, аудио или видео. Откажат ли платформите да сключват такива споразумения, то същите имат задължението да инсталират филтри, които да проверяват споделяното от потребителите им съдържание, и открият ли, че нещо е с неуредени права, да блокират публикуването му.

Чл. 11 пък въвежда ново сродно право в полза на онлайн изданията, познато като "данък върху линковете". Наречено е така, защото защитава онази малка част от съдържанието на дадена статия, което се вижда при споделянето на линк към статията в някоя от социалните медии или пък излиза в търсачки като гугъл.

Ако чл. 11 бъде приет, то социалните медии, търсачките и другите платформи ще бъдат задължени да сключват лицензионни споразумения с медиите.

Беше създадено цяло движение, което да се бори срещу приемането на документа - Stop The Censorship, подкрепено от едни от най-големите организации в сферата на интернет свободата.
Асоциацията на компютърната и комуникационната индустрия (CCIA), в която членуват гиганти като Google, Facebook, eBay, Amazon и Netflix, също се обяви срещу директивата.

В подкрепа на предложенията пък се обявиха звезди от шоубизнеса като френския музикант Жан-Мишел Жар и Пол Макартни.

"Музеката и културата имат значение. Те са нашите сърца и души", написа бившият член на "Бийтълс" в писмо до евродепутатите. "Предложената директива за авторското право ще помогне за подсигуряване на сигурно бъдеще за музиканти, артисти, фенове и онлайн платформи."