Руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), спира милиони руснаци да пътуват зад граница. Тя съобщи на собствените си служители, че са "невыездные" (нямащи право да пътуват), а по-рано тази година въведе по-строг граничен контрол за тези, които искат да напуснат страната, като се оправда с "променената геополитическа ситуация".

На няколко милиона руснаци в момента е забранено за пътуват най-вече до САЩ, а над 2 милиона изобщо не могат да напускат страната. Бързо расте броят на руските граждани в т. нар. "забранителни списъци" и държавни служители, задължени да останат у дома след подписване на клетви за неразгласяване на тайни.

Така че сред руския елит има опасения, че започва да се спуска нова Желязна завеса, напомняща ограниченията за пътувания в съветската епоха.

Генадий Гудков - бивш офицер от КГБ, предшественик на ФСБ, смята, че причината е в комбинацията от прекалено раздутите опасения за сигурността и от масовото и продължително изтичане на мозъци. Това, че Кремъл забранява пътуванията за милиони служители на армията, полицията и за всекиго, който може да има достъп до секретна информация, "е знак за главоломно растяща параноя", каза Гудков пред "Дейли бийст".

"Ясно ми е, че редица страни искат привлекат руски специалисти сега, но съм сигурен, че никой не иска да вземе някоя дребен полицейски сержант или работник като един от роднините ми, който работи в авиационен завод, където се произвеждат малси незначителни части. На него наскоро му забраниха да пътува."

Гудков е прекарал младостта си зад следвоенната Желязна завеса, която комунистическите лидери създадоха, за да блокират гражданите на съветските републики и сателитите на СССР от всякакъв пряк контакт със Запада. Михаил Горбачов разруши Желязната завеса, отбелязва Гудков, "за да промени естеството на международните отношения, за да прекрати сблъсъка на идеологиите и най-вече да спре надпреварата във въоръжаването". Но три десетилетия по-късно Кремъл изгражда нова версия на Желязната завеса, докато агентите му в цяла Европа говорят за идеологически сблъсък със Запада.

Генадий Гудков

През 1987 г. КГБ вербувал 31-годишния тогава старши сержант Гудков да събира разузнавателни данни в САЩ. Гудков прекарал повече от два месеца във Вашингтон, Ню Йорк, Флорида и други американски щати в събиране на информация за американските инженерство и културен напредък.

"Представих се толкова добре, че те дори ми предложиха повишение, когато се завърнах в Москва, - разказва Гудков. - Но тогава вече не бях сигурен в режима, корумпираната партия, която сриваше страната ми надолу."

През април ФСБ представи на президента Владимир Путин нови разпоредби, в които се съдържаха заплахите за руските национални интереси, суверенитет, природни богатства. От началото на конфликта с Украйна през 2014 г.  властите забраниха на над 3 милиона държавни служители да пътуват до САЩ и други страни от НАТО.

"Предвид това колко бързо се развиват днес технологиите, не виждам практически смисъл от тези забрани, освен да учиш персонала на любов към отечеството, - заяви иронично пред "Дейли бийст" адвокатът по корпоративни дела Фьодор Петров. - В цивилизования свят практиката е съдът да реши на кого да забрани да пътува, но в Русия съдилищата само подпечатват безсмислени решения."

През 2016 г. на старшия персонал на МВР, Министерството на отбраната, ФСБ, Службата за външно разузнаване (СВР) и Федералната служба за изтърпяване на наказанията (ФСИН)  бе връчен списък от 13 страни, все още смятани за приятелски и достатъчно сигурни, за да се пътува до тях.

"Изглежда, властите осъзнаха, че прекалено много критици на Кремъл напускат страната и че изтичането на мозъци е срамно, и затова умишлено затрудняват пътуванията", заяви Валерий Нечай - университетски преподавател от Санкт Петербург и редактор в "Ехото на Москва".

През 2018 г. служителите на ФСБ можеха да пътуват до централноазиатските страни, Абхазия и Южна Осетия - двете непризнати почти от никого отцепнически тертории на Грузия, както и до Армения, Азербайджан, Беларус, Виетнам, Куба и Китай.

"Повечето държавни служители доброволно се съгласиха да ограничат пътуванията си, след като министерствата издадоха заповед, за да бъдат избегнати провокации срещу нашите държавни служители", заяви пред "Дейли бийст" прокремълският анализатор Юрий Крупнов.

Днес е трудно да се изчисли процентът на руските държавни служители, съгласили се да се лишат от правото да пътуват зад граница - било поради патриотични чувства, било в замяна на стабилна работа и заплата.

През май повече руснаци от всякога - почти 2,3 милиона души, се оказаха в "забранителните списъци" поради предполагаеми неизплатени финансови задължения към държавата, обикновено под формата на банкови кредити.

"Съчувствам на хората, на които им е забранено да пътуват, и им пожелавам по бързо да се отърват от дълговете си, - казва Михаил Галустов, журналист от Москва. - Не че някога много съм искал да взема банкови кредити в Русия, но сега, предвид възможността да попадна в забранителния списък за пътуване, смятам, че е добре да бягам от всякакви кредити."

Над 70 на сто от руснаците нямат документ, с който до пътуват в чужбина. Елитът обаче пътува, думата му се чува и той е свикнал да използва визовите центрове, за да ги снабдява с визи и други документи за пътуване.

Миналата седмица, когато руските депутати Олек Морозов и Константин Косачов предложиха поправки към федералния закон за намаляване и възможно закриване на тези центрове, социалните мрежи се взривиха.

Руснаците често казват, че политиката е мръсна работа, че няма демокрация, но едно нещо все още е живо - властите бързо реагират на отрицателно обществено мнение.

Държавната Дума даде заден ход от предложения законопроект - поне засега. Закриването на всички визови центрове би засегнало елита и би довело до още по-големи протести.

Опозиционните групи - и либерали, и комунисти, провеждат гневни митинги през последния месец.

"По всички телевизии слущаме, че Европа загнива, че Америка е л...но, - изкрещя в микрофона протестиращ в Мурманск. - Но нашите власти изпратиха своите деца там, строят си дворци и прекарват почивките си на Запад!"

Още през 1987 г. първото пътуване до САЩ силно впечатлило офицера от КГБ Гудков.

"Когато се завърнах от Америка, казах ва малка група мои колеги от КГБ, прокурори, висши членове на компартията, че страната ни изостава от САЩ поне със 100 години. Всички примери, които изброих, важат и днес, - каза Гудков. - Но има огромна разлика между лидерите на СССР и висшите иновници на Кремъл днес, включително Путин и външния министър Лавров, чиито семейства са в чужбина. Повечето хора от руския елит имат тук само няколко други и паспорти. Те са готови да отпътуват. Те се опасяват, че Западът ще ги държи изолирани - западната Желязна завеса ще бъде най-ефективното оръжие срещу клептокрацията на Путин."

------

* Авторката е руска журналистка, кореспондент в Москва на американските издания "Нюзуик" и "Дейли бийст". Поради фамилията й често погрешно я смятат за роднина на убития опозиционен лидер Борис Немцов. Статията е публикувана в "Дейли бийст".