Парламентарни избори в този момент няма да доведат до нов резултат по отношение на състава на парламента, но ако политическата класа не се поправи, българите ще бъдат принудени да потърсят алтернатива. Тя може да дойде само от опозицията - вътре и вън от Народното събрание. България се управлява повече през телевизиите, отколкото през институциите. Страната се нуждае от идеи, а се къпе в скандали. И в скалъпени интриги. 

Това са част от от акцентите на краткото обръщение на президента Румен Радев, което той направи по повод старта на новия политически сезон. 

Очаквано Радев повтори някои свои стари тези, адресирани към настоящите изпълнителна и законодателна власт - като това, че държавата се управлява авторитарно, визирайки ролята на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, както и че два от най-големите проблеми пред държавата са корупцията и несправедливостта. Припомни и някои от греховете на изминалия политически сезон: лобистките изменения в закона за приватизацията, сривът на Търговския регистър, фалитът на застрахователна компания "Олимп", сривът на чуждестранните инвестиции през изминалите 10 години.

В заключение Радев посочи, че като държавен глава ще работи за "извеждането на страната на нова перспектива за развитие". Тези му думи дойдоха непосредствено след заявлението, че българите рано или късно ще бъдат принудени да потърсят нова политическа алтернатива.

Ето и пълния текст на обръщението на Румен Радев:

Уважаеми журналисти, дами и господа – добре дошли!

Уважаеми сънародници,

Започва новият политически сезон. Известно е, че дори да обърнете гръб на политиката, тя се интересува от вас. През август българският бизнес преживя срив на Търговския регистър. 200 000 сънародници загубиха застраховките на своите автомобили. Това не са просто инциденти, а пробиви в държавността. Законността и прозрачността са предусловие за всеки инвеститор. Чудно ли е тогава, че продължава сривът на чуждестранните инвестиции.

Миналият политически сезон приключи с ветото, което наложих върху промените в Закона за приватизацията. То бе подкрепено от Народното събрание, но подобни лобистки текстове ерозират остатъчното доверие в парламента. България се управлява повече през телевизиите, отколкото през институциите. Скалъпени интриги засенчват в медиите фундаменталните проблеми на обществото: несправедливостта, бедността, демографската криза и беззаконието. Страната се нуждае от идеи, а се дави в скандали. Оставките вече не са решение, а бягство от реална отговорност. Проблемът в държавата не е персонален, а системен. Авторитаризмът не е бъдещето на България.

Нов изборен цикъл в непосредствено бъдеще няма да отвори нова перспектива. Отговорното поведение диктува управляващата коалиция да се фокусира върху най-острите проблеми на обществото. От парламентарната и извънпарламентарната опозиция гражданите очакват ускорено изграждане на убедителна алтернатива на сегашното управление.

През политическия сезон многократно посочвах два системни порока на днешна България: несправедливостта и корупцията. Те са рожби на злоупотребите на малцина, но и на примирението на мнозинството. Без него те не могат да парализират обществото ни.

Предстоят ни месеци на политическо усилие, в което всички - граждани и политици, имат своя дял. Онези, които не поемат своята част от отговорността, обременяват с нея всички останали. Ако политическата класа е неспособна да се справи с проблемите, българите ще бъдат принудени да открият нови пътища за тяхното решаване. 

Като президент, ще вложа своите сили в отстояването на българската демокрация. В диалог и сътрудничество с Вас ще работя за извеждането на страната на нова перспектива за развитие.

Благодаря Ви за вниманието!