Пламен Константинов обяви състава на волейболистите за Световното (9-30 септември) в Италия и България. Няма изненади, липсват ветеранът Боян Йорданов (заради контузия) и Владислав Иванов, който се отказа от тима заради скандал със селекционера.

Вижте състава:

Разпределители: Георги Сеганов, Добромир Димитров

Посрещачи: Тодор Скримов, Валентин Братоев, Николай Пенчев, Розалин Пенчев

Диагонали: Николай Учиков, Мирослав Градинаров

Центрове: Виктор Йосифов, Николай Николов, Теодор Тодоров, Светослав Гоцев

Либеро: Теодор Салпаров, Петър Каракашев

За първи път две страни си делят домакинството на най-голямото състезание във волейбола. Първите две фази ще преминат в България (София, Варна и Русе) и Италия, а последните ще са само на Апенините - третата, полуфиналите и финалът (в Торино).

Финалистите на Мондиала - 24 отбора, са разделени в четири групи по шест.

Група А: Аржентина, Белгия, Доминиканска република, Италия, Япония и Словения;

Група В: Бразилия, Канада, Китай, Египет, Франция, Холандия;

Група С: Австралия, Камерун, Русия, Сърбия, Тунис, САЩ;

Група D: България, Куба, Финландия, Иран, Полша, Пуерто Рико

Националите ни са в компанията на актуалния световен шампион Полша и със сила като Куба, но и останалите ни съперници са добри отбори от страни, в които играта бележи голямо развитие в последните години.

За следващата фаза се класират първите четири отбора от всяка шесторка. За третата продължават победителите в групите и двата най-добри втори. В нея тези шест тима ще бъдат разделени в две тройки, където ще играят всеки срещу всеки. Четири отбора (първите два) отиват на полуфинали и шампионатът ще завърши с двубой за 3-4 място и финал.

На наша територия най-много мачове ще се изиграят във Варна - 21, в Русе са 15, а в "Арена Армеец" в София - 6. За втората фаза Русе отпада като дестинация. Първенството ще се излъчва по БНТ.