Националният ни отбор по баскетбол записа най-голямата си победа от много години насам - 74:68 срещу Франция в световна квалификация, играна пред около 3000 зрители в зала "Арена Ботевград".

"Петлите" са една от големите сили в баскетбола. Те са медалисти на три от последните четири европейски първенства, като през 2013 г. станаха шампиони. Година по-късно взеха бронз на Световното. В тима им личат играчи от най-престижните шампионати и отбори на Стария континент. Най-голямата звезда е Никола Батум от "Шарлът Хорнетс" в Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.

Последната победа на България над Франция бе на 17 ноември 1993 г., когато в един ден поставихме на колене "сините" на баскетбол и футбол. Тогава и в двата спорта бяхме доста по-силни.

Тази вечер пред винаги всеотдайната публика в Ботевград селекцията на треньора Любомир Минчев започна добре още от началните минути. В първата част най-голямата разлика бе 15:7. Гостите на свой ред взеха инициативата във втората четвъртина. Съперниците няколко пъти си разменяха водачеството в резултата, а на полувремето резултатът бе 45:44 за "лъвовете".

Това продължи и в третата част, приключила при 59:58. След 66:66 в последната четвърт (по-малко по пет минути преди края) България нанесе удар с 6 безответни точки и до края удържа аванса си.

Най-резултатен за националите ни бе Дий Бост със 17 точки, а Никола Батум реализира най-много във френския отбор - също 17.

Любомир Минчев

В неделя българският състав гостува на Русия във втория мач от втората група на световните квалификации.