Административният съд във Варна определи като недопустима жалбата на общинските съветници Костадин Костадинов и Григор Григоров срещу т.нар. сделка за "Дупката".

Това става ясно от определението на магистратите, публикувано на сайта на АС-Варна. Според мотивите за отказа местни парламентаристи не могат да жалят решения на местния парламент.

Преди дни варненският общински съвет упълномощи кмета на града Иван Портних (ГЕРБ) да плати 43 млн. лева на пловдивския бизнесмен Георги Гергов (БСП), за да купи от него т.нар. "Дупка" в центъра на града. Тя представлява нереализиран строеж на търговски център, започнат още през 1986 г., а по-късно станал собственост на Гергов. 

Държавата отпусна милионите на община Варна, за да плати на Георги Гергов.

Костадинов (лидер на партия "Възраждане"), и Григоров (независим), а паралелно и "Демократична България" се обявиха против сделката. Основният мотив е, че оценката, по която е определена цената от над 43 млн. лева, се базира на прогнозно застрояване в нарушение на действащи нормативи и въображаема продажба на търговски обекти и паркоместа върху силно проблематичен терен без Подробен устройствен план (ПУП), без каквито и да било одобрени строителни книжа, дори без идеен проект. Няма правен анализ на имуществото на купуваното дружество "ЦУМ-Варна" АД. Няма обяснение и защо община Варна купува акции от търговско дружество, което в продължение на години генерира загуба, а не купува само терена, за който се твърди, че е дългогодишен проблем в центъра на града.

Сделката придизвика и трус в самата БСП. Гергов е основният "опозиционер" на лидера на левицата Корнелия Нинова. Дори от БСП се обявиха против сделката за "Дупката", а малко след това Нинова бе атакувана от противниците си в партията по съвсем друг формален повод. 

Светкавично

Прави впечатление и бързината, с която съдът се е произнесъл по жаленето на двамата общински съветници. Те подадоха жалба този вторник.

"Правомощията на общинските съветници са регламентирани в разпоредбата на чл.33 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, като сред тях не фигурира такова осигуряващо им активна процесуална легитимация за оспорване на актовете на общинския съвет", се посочва в определението защо двамата не могат да жалят решение на общинския съвет, от който са част.

След което магистратите изброяват кои лица имат право да подадат жалба в този смисъл: областният управител, кметът и прокуратурата.

Откажете се

Възмутен от решението Костадинов коментира в профила си във фейсбук. От думите му става ясно, че е провел разговор със служители на Административен съд-Варна, при който разговор ги е уведомил, че след като той няма право да жали сделката като част от общинския съвет, това ще сторят граждани.  

"Те на свой ред любезно ме осведомиха да не храня илюзии, защото в този случай пък решението на съда ще бъде, че гражданите от своя страна нямат правен интерес да обжалват сделката", разказва лидерът на "Възраждане", който се прочу с пререканията си с лидера на "Воля", днес и зам.-председател на Народното събрание - Веселин Марешки.

Ето какво разказва Костадинов по казуса:

"Вчера ми се обадиха от административния съд във Варна за да ме уведомят, че съдиите са оставили моята и на колегата Григор Григоров жалба срещу решението на община Варна да купи Дупката на Гергов за 43 млн лв. без удовлетворение. Мотивът на съдиите е следният - ние, като общински съветници, нямаме право да обжалваме решения на общинския съвет. Излиза, че според честния, независим и некорумпиран съд ние съветниците не сме граждани. Веднага уведомих любезните служители на административния съд, че ще заведем ново дело, само че този път от случайни граждани, примерно майка ми и баща ми. Те на свой ред любезно ме осведомиха да не храня илюзии, защото в този случай пък решението на съда ще бъде, че гражданите от своя страна нямат правен интерес да обжалват сделката.

Впрочем съдиите са взели решението си невероятно бързо - жалбата ни е заведена във вторник в 14 ч., след два часа, в 16 ч. съдът се събира и след половин час, в 16,30 ч. излиза с решение. Според мен това е най-бързо взетото решение в историята на българското правораздаване. Същевременно делото, което водя с Мутрешки (разбирай - Марешки, б.р.), по което страна е и държавата в лицето на прокуратурата, се влачи вече 4 години на първа инстанция! 

А, и още нещо - в определението си съдиите са посочили кой може да обжалва общинското решение. Или областен управител, или прокурор - с други думи излиза, че само човек на управляващия режим може да обжалва решения на управляващия режим."