Победата на Демократическата партия в Камарата на представителите на САЩ може да отекне от Москва до Пекин и Рияд. Овластените демократи сега могат да започнат нови разследвания срещу международната бизнес империя на президента Доналд Тръмп и политическите му отношения с останалата част на света, коментира Тим Съливан в Асошиейтед прес.
Установяването на контрол върху долната камара на междинните избори във вторник даде на демократите могъщо оръжие срещу Тръмп: призовката. Демократите, които ще станат председатели на много комисии в Камарата, ще имат правомощия, които ще им позволят да получават документи, имейли и свидетелски показания.

Белият дом вероятно ще оспори такива искания в съда, но призовки ще бъдат изпратени не само във Вашингтон.
Това означава, че демократите могат да разследват въпроси като 18-те търговски марки на компании, свързани с Тръмп и дъщеря му Иванка, за чиято регистрация Китай даде одобрението си през последните месеци, и дали това представлява конфликт на интереси. 
Китай казва, че третира еднакво всички заявки за регистриране на търговски марки, но комисиите в долната камара могат да извърши проверка дали Пекин може да използва големите холдинги за интелектуална собственост на семейство Тръмп в Китай за извличане на политически или дипломатически облаги.
Вчера Китай каза, че не иска да коментира изборните резултати, пише БТА.

"Това са си техни вътрешни работи. Не искам да ги коментирам, защото има опасност да бъда обвинена, че се намесвам в междинните им избори", каза пред репортери говорителката на външното министерство Хуа Чунин.

И добави:

"Независимо от резултата. . . ние смятаме, че двете правителства и двата народа искат запазване на нормалното и стабилно развитие на двустранните отношения, защото според нас това е в интерес на международната общност"

За Москва победата на Демократическата партия означава вероятно подновяване на разследването за руска намеса в изборите през 2016 година. Оглавяваната от републиканците комисия по разузнаването заяви, че не е намерила доказателство за тайни договорки между Русия и предизборния щаб на Тръмп и затова прекрати проверката. Демократите обаче отдавна казват, че републиканците са пренебрегнали редица ключови факти и свидетели.
Руският президент Владимир Путин отрича да е замесен по какъвто и да е начин в изборната победа на Тръмп, но може би тайно се надява на подновяване на разследванията, виждайки в тях начин за всяване на хаос и разделение в поляризираната политическа сцена в Америка. Но това, което не би искал, са разследвания или санкции, които да навредят на руските олигарси, за които се предполага, че са помогнали за финансирането на опитите за намеса.

След изборните резултати председателят на Комисията по външните работи в горната камара на руския парламент каза, че победата на демократите в Камарата на представителите ще засили натиска върху Тръмп.
Константин Косачов обяви в телевизионен ефир, че Тръмп ще се сблъска с "неприятни предизвикателства - в най-добрия случай емоционални, а в най-лошия - политически".
Според него Тръмп вероятно ще срещне силна съпротива от страна на демократите срещу всички негови реформи, но добави, че запазването на републиканското мнозинство в Сената спасява Тръмп от "действителна катастрофа с назряващата заплаха от импийчмънт".
Следват Саудитска Арабия и отношенията между престолонаследника принц Мохамед бин Салман и зетя на Тръмп Джаред Къшнър. Връзките между двамата мъже, за които се говори, че често си комуникират, може да бъдат гледани под лупа от демократите.
САЩ и Саудитска Арабия открай време са ключови съюзници и Тръмп посети именно тази страна при първата си задгранична визита като президент.
Но престолонаследникът загуби поддръжници в Конгреса след убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги, който имаше колонка във в. "Вашингтон пост" и бе критик на принц Мохамед. Той бе убит на 2 октомври в саудитското консулство в Истанбул. Подозира се, че принцът най-малкото е знаел за убийството, което се твърди, че е било извършено от негови приближени агенти.
Отрицателните последици за Саудитска Арабия може да са огромни, защото е възможно демократите да опитат да блокират крупни сделки за продажба на оръжия на Саудитска Арабия и да намалят американската подкрепа за Рияд във войната в Йемен, която принцът започна през 2015 г., когато бе министър на отбраната. САЩ подпомагат предвожданата от саудитците коалиция в операциите за презареждане на самолети във въздуха и в обмена на разузнавателна информация за мишени. Те доставят на кралството изтребители и бомби, използвани във войната. Конфликтът стана много непопулярен сред някои членове на Конгреса и предизвика най-голямата хуманитарна катастрофа в света по оценка на хуманитарни агенции. 

Но ако разследванията станат много, отбелязват републиканци, това може да има ефектът на бумеранга за демократите. Много поддръжници на Тръмп и без това смятат, че разследванията срещу него са стигнали твърде далеч. Поредицата от нови призовки може в крайна сметка да отблъсне избиратели. 
Така стана на междинните избори през 1998 г., когато започнатата от Републиканската партия процедура по импийчмънт срещу президента Бил Клинтън в крайна сметка активизира демократите и те взеха допълнителни места в Камарата на представителите.
Много хора във Вашингтон си спомнят поуките от 1998 г.
Съветничката от Белия дом Келиан Конуей заяви пред журналисти във вторник, че се съмнява, че членовете на Конгреса ще имат голямо желание да прекарат времето си в разследвания, в изпращане на призовки и в опити за импийчмънт.