Бившият министър Трайчо Трайков коментира пред бТВ за пореден път внесения от антикорупционната комисия иск за отнемането на негово имущество за близо 2,4 млн. лева.

 „Аз твърдя, че комисията разполага с категорични доказателства за произхода на всяка стотинка от моето имущество, но обратна връзка от тях нямам и не съм имал”, изтъкна Трайков.

Той е научил за иска само от "избрани медии", на които явно е подадена информация (първо тя се появи в елитни средства за масово осведомяване като "Блиц", б.р.) и все още не е уведомен.

Както Клуб Z писа, бившият кандидат-президент на Реформаторския блок написа същото и в свой статус след поредния ход на КПКОНПИ и прокуратурата срещу него.

Трайков обясни, че е било странно да обяснява на чуждестранни източници, от които му се налагало да събира стари извлечения, защо в страна от ЕС ще искат информация за такъв период от време - 2007 г. Той пак напомни, че не може да спори с КПКОНПИ, защото те не казват по каква методология правят своите изводи.

"Купил съм примерно някакви акции и съм ги продал. Те не смятат като приход получените пари от продажбата, а смятат като разход следващите... И такива неща -  давам ви само пример."

Той обърна внимание, че "това което му се струва, е, че не са успели" (от комисията) да си извадят документи за приходите му от чужбина - затова им е помогнал. 

„Поводът да започне КПКОНПИ да прави тази проверка е изфабрикуваното дело за продажбата на миноритарните дялове от ЕВН, което е смехотворно. Там обвинението срещу мен е, че като министър, въпреки че не осъществявам аз продажбата, не съм я спрял, въпреки че тя е в изпълнение на Министерския съвет като мерки за подкрепа на фиска”, заяви Трайков в студиото на бТВ.

Според бившия енергиен министър няма математическа причина, поради която правителството да падне.

„Теоретично и на инат може да си стои, има и кой да го подкрепя в парламента. Не би било проблем правителството да остане. Още повече, като виждаме, че малката коалиция остана идеологически чиста сякаш. Въпреки че явно и Каракачанов е кривнал някъде от правата прокремълска линия, щом и на него му искат оставката Сидеров и Марешки”, подчерта той.

Цените на горивата падат единствено заради международните котировки на петрола, каза още в „Тази сутрин” бившият енергиен министър.

Той допълни, че преди 2-3 месеца цените са били 85-86 долара за барел и оттогава постоянно падат, като в последните дни са 65-67 долара.

При горивата част от цената на всеки литър бензин или дизел зависи от международните пазари, а друга част –  от данъците и акцизите на съответната държава, отбеляза още Трайков. По думите му в България винаги в последните 10 години акцизите и данъците са най-малка част като пропорция в цената на горивата – съответно 48% за бензина и 45% за дизела.

„Във всички европейски страни, без изключение, тези проценти са по-високи. Така че държавата няма накъде да намалява акцизите, няма и право, защото те са минимално изискваните от ЕС. Този най-нисък акциз дава по-голям марж на производителите и търговците да реализират свръхпечалба и това според мен е проблемът”, отбеляза още бившият министър.