Парламентът обсъжда днес промените в Кодекса за застраховането и ветото на президента Румен Радев върху данъка на старите коли, отбелязва БНР.

Очаква се това да е деветото отхвърлено от депутатите връщане на закон за повторно разглеждане. До момента Радев се е възползвал от това си право 11 пъти, като само в един от случаите ветото мина. То бе наложено на определяната като лобистка поправка в приватизационния закон. 

Президентът атакува отделни текстове, сред които предвидените по-високи данъци за старите коли и увеличените ставки за имотите в курортите. 

С приетите наскоро изменения и допълнения парламентът увеличи данъка върху старите коли. Освен това данъкът върху леките и товарните автомобили с маса до 3.5 тона ще се определя по нова формула, която включва два компонента – имуществен и екологичен. За товарните автомобили с маса от 3.5 до 12 тона данъкът ще се определя в размер от 10 до 30 лва. за всеки започнати 750 кг товароносимост вместо за всеки започнат тон. Промените влизат в сила от 1 януари 2019 г.

Имущественият компонент включва мощността на двигателя и годината на производство, а екологичният определя в каква степен замърсява автомобилът околната среда. Според разчетите на вносителите на промените това ще увеличи данъците на по-старите коли с около 30%. За финансовия министър Владислав Горанов това били две кутии цигари на година

Със Закона за корпоративното подоходно облагане пък, парламентът реши при деклариране на повече от едно жилище да се дължи данък в пълен размер за всяко от тях. В момента има 50% отстъпка от данък за основно жилище.

Последните промени в Кодекса за застраховането, които предвиждат лимит за обезщетенията за далечни роднини на загинал на пътя, ще обсъди още днес Народното събрание. 

Измененията в Кодекса за застраховането предвиждат да няма таван за обезщетенията за преките роднини - съпрузи, деца и родители, но да има такъв за далечния кръг от близки на жертви при катастрофи в размер до 5 хиляди лева.

Тези промени се налагат и заради решение на Върховния касационен съд, с което се разшири кръгът на лицата, които могат да търсят обезщетения -  като само за последните 3 месеца търсените обезщетения са нараснали до 100 милиона лева. Те, респективно, трябва да се платят през застраховката "Гражданска отговорност", отбелязват вносителите от ГЕРБ. Само чрез прокарването на таван на обезщетенията може да се избегне увеличаване цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", аргументират се още вносителите на промените.