2018-а беше година на скандала и протеста, коментира по БНР отминаващата година Първан Симеонов - изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“.

„Доста се протестираше през годината в най-различни посоки. Може би това е добре. Ако има нещо, което не е добре – това е, че след всеки един протест, добър или лош, властта развързваше портфейла си. Това означава, че властта не е способна да търпи и отстоява политики и да настоява за това, което смята за добро. А нали сме я избрали, защото сме смята, че знае кое е добро“, отбеляза Симеонов.

Със системен граждански натиск рано или късно нещата се получават, смята той и добави:

„Като че ли се научаваме да отстояваме правата си, при това без да сме докрай наивни, за да очакваме някакъв бърз бунт и мигновено решение. Като че ли лека полека помъдряваме като общество и знаем, че постоянен натиск му е майката“.

Той коментира и ролята на фейсбук и социалните медии в тези битки - "фейсбук е генератор, но се чете от редакторите на сутрешни блокове, все по-често формира дневния ред. Във фейсбук всеки може да бъде медия и това е обратната страна на демократизацията".

Според Симеонов "напоследък има едно ново мощно оръжие - сатирата, хумор и сатира, без забава, и рано или късно властта не издържа".

„Градската среда става онова място, за което все по-често ще се сещаме, когато става дума за качеството на живота, който водим. … Ситуацията е качествено нова. Последните фейсбук битки на тема „градска среда“ всъщност се оказаха централен политически сюжет в страната“, коментира още Първан Симеонов.

Ако погледнем „жълтите жилетки“ във Франция, има много неща, които могат да ни уплашат в перспектива, отбеляза политологът и добави:

„Трябва да свикваме - това е новото нормално. Искахме народовластие, получаваме го с всички екстри. Обратната страна на народовластието се нарича популизъм. Когато една група по-добре сдружена, по-мобилна и активна и по-лесно мобилизируема по улиците може да наложи своя тясно групов интерес над мнозина други и да си присвои обществения интерес. Когато една група, несъгласна с непопулярни мерки, в общи линии се опитва да ги отложи в ущърб на кого – на собствените си деца. Обикновено непопулярните мерки означават „да затегнем колана сега, за да е хубаво за поколенията.“

Според анализатора „жълтите жилетки“ имат и обратна страна, "сива към черна подплата“.