Всяка година по петима български пациенти, нуждаещи се от белодробна трансплантация, ще бъдат оперирани в Австрия. За това се споразумяха българският премиер Бойко Борисов и здравният министър Кирил Ананиев с ръководителя на Клиниката по белодробна хирургия в Университетската болница във Виена проф. Валтер Клепетко.

Споразумението е и за обучение на наши медици, които трябва до 2022 г. да започнат да правят белодробни трансплантации у нас. 

Белодробни трансплантации в България не се правят, а от миналата година поради организационни и административни неуредици приемът на българи в единствената клиника, с която имахме договор – в Австрия, беше преустановен.

Няколко чакащи за животоспасяващата операция починаха. През октомври м. г. почина 29-годишният Адриан Петков.

В началото на годината още един българин, чакащ за белодробна трансплантация, почина. 17-годишният Красимир Коев не успя да дочака животоспасяващата операция. През декември той изпадна от списъка на чакащите заради влошено състояние.

Според Министерството на здравеопазването става дума за 15 души, а според самите пациенти те са около 1000. Според пациентските организации през последната година са починали най-малко 12 от чакащите за белодробна трансплантация. Състоянието на останалите се влошава непрекъснато.

„Начертахме мерките, чрез които нуждаещите се от белодробна трансплантация българи ще получават у нас животоспасяващото лечение.“ Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и проф. Валтер Клепетко, президент на Европейската асоциация за гръдна хирургия и белодробни трансплантации и ръководител на Клиниката по белодробна хирургия в университетската болница във Виена (АКХ), цитиран от от пресцентъра на МС.

Тримата обсъдиха възможностите, които дава подписаното днес Споразумение за квалификация и обучение на български медицински специалисти във виенската болница. Документът вече е изпратен на „Евротрансплант“. Чрез мерките, заложени в него, нашите лекари ще бъдат обучени да извършват животоспасяващото лечение в България.

В момента университетската многопрофилна болница във Виена е сред водещите световни центрове за белодробни трансплантации и в нея са извършени повече от 1800 присаждания. Сред тежкоболните, получили втори шанс за живот там, са и пациенти от България, Румъния, Словения, Гърция, Кипър.