Русия призовава българските власти да пресекат решително "актовете на вандализъм и подигравки над паметта на съветските воини, паднали за освобождението на България и Европа от фашизма". Това се казва в изявление на руското външно министерство от 9 септември.

"Нищо, освен възмущение, не може да предзивика поредният опит на предствители на ултрадесните кръгове в България да осквернят паметника на Съветската армия в центъра на София в нощта на 7 септември. Особено цинично е това, че този вандалски акт е бил заплануван в навечерието на 9 септември - 70 годишнината от освобождението на България от фашизма. Благодарение на своевременните си и високо професионални действия българските правоохранителни органи успяха да пресекат поредната изява на десните радикали", се казва още в изявлението, цитирано от ИТАР-ТАСС.

От руското външно министерство констатират, че определени сили в България не се отказват от своите усилия да променят ролята на Русия в България. Ведомството също казва, че тези сили "твърдят, че след османското иго е дошла съветска окупация". Клуб Z припомня, че към момента на Освобождението на България през 1878 г. СССР все още не е съществувал. А срещу паметника на "Цар Освободител" никога не е имало никакви атаки.

Според Русия целта на онези, които оскверняват паметника на Съветската армия, е да представят в негативна светлина многовековната руско-българска дружба и "нашата помощ и поддръжка за българския народ"

От министерството изтъкват, че замисълът да се промени до неузнаваемост историята не среща съчувствие и разбиране сред широките слоеве на "братския български народ, с който Русия е свързана с духовно родство, дружба, сътрудничество и взаимопомощ в продължение на столетия".

Реакцията на Русия идва след ареста на четирима активисти на ДСБ в нощта на събота срещу неделя, които изписаха "Окупатори" на няколко места в основата на паметника на Съветската армия. Надписите веднага бяха заличени, а сред задържаните се оказа и кандидат-депутат от Реформаторския блок - Марта Георгиева.

Вчера паметникът отново се сдоби с надпис "Окупатори".