Правителството одобри на заседанието си в сряда допълнителната еднократна помощ в размер на 30 лв. От нея ще могат да се възползват хората с най-ниски доходи в края на отоплителния сезон. Социалното министерство ще получи 8 387 300 лв. Парите били осигурени чрез преструктуриране на разходите по централния бюджет, се обяснява в официалното съобщение на Министерския съвет за решението.

Точният брой на българите, които ще могат да се възползват от 30-те лева все още не е ясен. Те ще се дават на 270 хил. души , които вече получават помощ за отопление за отоплителния сезон. В групата влизат и онези българи, на които тази помощ е отказана, тъй като средномесечният им доход е превишавал с до 10 лв. диференцирания минимален доход за отопление или защото не са имали пълната шестмесечна регистрация в бюрата по труда. Еднократната помощ ще могат да получат и хората, които не са подавали молба-декларация, но отговарят на условията за енергийно подпомагане и доходът им превишава с не повече от 10 лева определената граница на доходите.
Помощта ще се раздава от Агенцията за социално подпомагане.

Председателката на социалната комия в парламента и депутат от БСП Корнелия Нинова в ефира на Нова тв категорично отхвърли предположенията, че има странно съвпадение между наближаващите евроизбори и гласуваното от кабинета решение за 30-те лева отоплителна помощ.  Това не било предизборномотивирано действие, въпреки че помощта ще бъде раздавана през април, непосредствено преди вота за евродепутати. „Решението за това беше взето още с актуализацията на бюджета”, заяви Нинова.

През 2009 г. управляващата тогава тройна коалиция гласува увеличение на пенсиите точно преди парламентарните избори, което не й попречи да загуби властта. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов често критикуваше това решение, което не попречи на ГЕРБ в края на 2012 г. да приеме вдигане на пенсиите, няколко месеца отново преди избори.

Корнелия Нинова коментира и актуалните идеи за промени в Кодекса на труда. Тя обясни, че предложенията, внесени между първо и второ четене, няма да срещнат подкрепата на парламентарната група на БСП. В това число са идеите на червени депутати за задължителното пенсиониране, което би могло да освободи работни места за безработни млади хора.  Няма да решаваме пенсионни въпроси на парче, ще търсим широката подкрепа на обществото, коментира Нинова.

"Идеята беше подкрепена от една част от обществото, но от друга - не, затова ще я изтеглим", допълни тя.

Няма да бъдат подкрепени и предложенията на Петър Кънев за изваждане на микро и малките предприятия от задълженията за документооборота – като например график за отпуските или поддържане на ревизионна книга. Кънев обаче предлага и прекратяването на трудовия договор да не бъде задължително в писмена форма, което означава, че служителите могат да бъдат уволнени по имейл или в устна форма. Тази идея също не среща достатъчно подкрепа.

При промяната в Кодекса на труда няма да бъдат подкрепени и предложенията на работодателските организации 15-годишните да имат право да работят, както и отпадането на отпуската, която жените могат да вземат, докато са в майчинство. „Това е право, което не зависи от раждането на детето”, смята Нинова.