Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) предлага набор от мерки, чрез които капиталовият пазар да помогне за преодоляване на икономическите ефекти от пандемията, съобщиха от БАЛИП, цитирани от БТА.

С мерките ще се осигури финансиране за малките и средните предприятия (МСП), ще се подпомогне здравната система и ще привлекат свеж финансов ресурс в държавния бюджет, като товарът на антикризисните мерки в страната се сподели и от други източници.

БАЛИП предлага да се създаде "Здравен холдингов фонд", който да обедини държавните болници в холдингово дружество. То може да привлече инвеститори както с дълг, така и с капитал. 

Целта е, както веднага да се отговори на нуждите на здравния сектор (спешна ликвидна линия за предпазни материали, тестове и допълнително оборудване), така и да се подкрепи дългосрочната сигурност в сектора и по-добрата му обезпеченост срещу бъдещи сътресения.

Механизмът на финансиране може да е двупластов: бърз конвертируем дълг сега, осигурен от държавата, международни финансови институции и капиталовите им поделения от ранга на Световна банка, ЕВБР, ЕИФ, ЕИБ и големите местни инвеститори (пенсионни, взаимни и алтернативни фондове, банки, застрахователи, заможни хора, ИТ и др.), който с конвертирането си в капитал да превърне сектора в публично търгуем фонд. 

"След 1-2 години този здравен фонд ще може да се предложи за търговия на чужда борса като Франкфуртската и да се търси допълнителна капиталова инжекция заедно с частично осребряване за държавата и местните инвеститори чрез привличането на чужди инвеститори", предлагат от БАЛИП.

Асоциацията подкрепя решението на правителството да финансира засегнатите дружества чрез Българската банка за развитие (ББР) - мярка, която се прилага от повечето европейски държави. ОТ БАЛИП искат тази мярка да важи и за публичните дружества, търгувани на Фондовата борса и включени в борсови индекси.

Капиталовият пазар е подходяща алтернатива на държавния бюджет както чрез дългово финансиране, така и чрез продажба на акции от държавните дялове на съответните компании (най-вече, но не само в енергетиката), посочват експертите от асоциацията. 

Институционалните и частните инвеститори от България и света разполагат с нужния ресурс, за да финансират тези проекти, ако те са правилно структурирани, твърдят те.

Държавата може да се създаде специален фонд за икономическа стабилизация (ФИС), който да финансира структуроопределящи за икономиката компании срещу дялово участие с гарантирано връщане на ресурса през дивиденти, обратно изкупуване или търгово предложение от собствениците на компаниите.

Може да се създадат отделни секторни пулове (енергетика, мини, машиностроене, автокомпоненти, туризъм, финанси и др.) с ключово значение за дългосрочния просперитет на България. 

Средствата за фонда могат да се осигурят както от допълнителна капитализация на ББР, така и от допълнителен ресурс от държавата през нов публичен дълг; с пари от фискалния резерв и Сребърния фонд (само частично - 5-10 процента от размера им); с частни капитали през пенсионни, взаимни, алтернативни фондове, индивидуални и други институционални инвеститори и накрая - от международни финансови институции и капиталовите им поделения от ранга на Световната банка, ЕВБР, ЕИФ, ЕИБ и др. Подобен тип държавни фондове са масови в момента. 

Например Германия ще създаде такъв за 500 млрд. евро по примера на първия си фонд от 2008 г., с който спаси банковата си система, посочват от БАЛИП.