Демократичните показатели на България леко се влошават спрямо миналата година, но към момента страната остава в групата на полуконсолидираните демокрации. Това е основният извод, който може да бъде направен от публикувания годишен доклад за страните в преход на базираната в САЩ неправителствена организация "Фрийдъм хаус".

Данните, цитирани днес от БНР, показват, че  България е с понижен процент на демокрация - от 60% година по-рано на 58,93% (при 100% максимум), а оценката на съблюдаване на демократичните ценности е 4,54 по скалата от 1 до 7, където 7 е най-високото ниво на демократичен напредък. Миналата година този показател е бил 4,61.

Намалява рейтингът на избирателния процес, който през миналата година е бил 5,72, но през тази слиза до нивото от 5,50. Причината - измененията в избирателната рамка са позволили да се увеличи влиянието на специализираните интереси и след неуспеха да се разгледа въпроса за прозрачността и изборите.

Същата е ситуацията и с медиите - рейтингът на независимите медии е спаднал от 3,75 на 3,50 на фона на продължаващата консолидация на медийния сектор, политическата намеса в работата на обществените телевизионни оператори и тормоза на критични журналисти от страна на прокуратурата и държавните служители, посочва „Фрийдъм хаус“.

Зашеметяващ демократичен срив

Генералните изводи на експертите от организацията показват изключително притеснителни резултати, които водят до констатацията, че се отчита „зашеметяващ демократичен срив“ в голяма част от 29-те страни, които изследва от Централна Европа до Централна Азия.

Някои от страните от бившия източен блок бележат огромни спадове в индекса за демократичност, спрямо които България изглежда добре. Страната ни е на 8-мо място от 29-те възможни, като я изпреварват Естония, Словения, Латвия, Чехия, Литва, Словакия и Полша.

Графиката показва степента на отстъпление на демокрацията в наблюдаваните страни

Полша обаче отпада от групата на консолидираните демокрации и се превръща в полуконсолидирана демокрация, докато Унгария , Сърбия и Черна гора са напуснали изцяло категорията на демокрациите и са станали преходни/хибридни режими. В доклада се посочва, че членката на ЕС Унгария има най-големия срив за 25-те години, откакто „Фрийдъм хаус“ публикува доклада си „Нации в преход“.