Лидерът на ДСБ Радан Кънев обвини Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и правителството в корупционна схема, свързана с обществената поръчка за строителство на част от магистрала "Хемус". Според Кънев конкурсът за строителството е нагласен, за да спечели фирма на депутата от ДПС Делян Пеевски.
"Докато в Народното събрание управляващите ни баламосват с популистки предложения във връзка с проведения референдум на шоуто на Слави Трифонов, те отново подариха строителството на участък от магистрала "Хемус" на съдружието "Борисов-Пеевски", точно както преди една година", заяви Кънев в кулоарите на парламента.
Коментарът му бе по повод обществена поръчка на АПИ, според която за изпълнител на строителството на близо 10 км от магистрала "Хемус" между Ябланица и Боаза е избрано дружеството "ХВП Ябланица" ДЗЗД.
Кънев припомни, че подобни предупреждения е правил още преди една година.
"Една година след шумното прекратяване на обществени поръчки от страна на днешното управление, поради връзки с Пеевски, отново първият търг е спечелен от същото политическо съдружие между ГЕРБ и ДПС", коментира Кънев.
Той определи обществената поръчка за "азбучен пример за нагласен търг с предопределен победител и с технология за отстраняване на всичките му конкуренти". 9 от 11-те участници в търга са били отстранени, за да бъде гарантирано, че "съдружието Борисов-Пеевски ще спечели и този търг".
Кънев изтъкна, че магистрала "Хемус" ще се строи не с европейски пари, а ще се финансира от бюджета. Според него именно за това апетитът към този обект е много голям, защото от него ще се краде по-лесно и няма да е изненада ако в процеса на строежа първаоначално заявената цена се увеличи двойно. Лидерът на ДСБ обърна специално внимание на мълчанието на БСП по този казус.
Кънев е убеден, че останалите участници в търга ще обжалват и процедурата ще падне в съда. Той обаче изтъкна, че това е лоша новина за Северна България, защото тя ще остане изолирана откъм комуникации.
"Когато става въпрос за нередности на Борисов и Пеевски, техният приятел Цацаров никога не се сезира", заяви Кънев.
Неговият заместник Атанас Атанасов бе още по-цветист:
"Когато двамата шишковци са се разбрали, третият шишко няма да ги безпокои".
Коментари
:-)
:-)
Анкетата е манипулирана - в
Мойто момче,
kate pate
Премиерът Бойко Борисов
Идеите на Alibaba Group за инвестиции в страната ни са свързани със създаването на логистичен център за развиваната от тях онлайн търговия, който да обслужва поръчките в цяла Европа. Проектът включва и предлагане на международните пазари на български стоки и храни. Намеренията на GS-Solar Company са за създаване на завод за производство на соларни панели, а GoldPoly Group проявява интерес към изкупуването на български тютюн.
:-Р
Радан Кънев: Аз съм по-скоро в ляво от центъра
http://radankanev.blogspot.bg/2008/06/blog-post_25.html
През 1968 г. двама млади мъже дежурят на фронтовата линия, в очакване на възобновяване на военните действия между Държавата Израел и съседите й... Там, сред обстрела, те разбират, че искат да прекарат остатъка от живота си (с доста неясни перспективи за продължителността му...) заедно.Как го разбират - това е информация, която ще си отиде от този свят заедно с тях. Любовта между двама души е неведома за околните.
Днес, 40 години по-късно, чичо ми Алберт Моис Кордова и неговият партньор Шимон все още са заедно. 40 години съвместен живот, научна работа (и двамата са университетски професори), политически борби, надежди за мир (попарени от фанатизъм и тероризъм), провалени бизнес начинания и успешни кариери, здраве и болест, бедност и охолство, дълги години на борба с едничка цел - да не криеш любовта си в едно КОНСЕРВАТИВНО общество...
Всяка група от гражданското
Унгарският премиер Виктор Орбан е критикуван в страната и чужбина за строгия контрол над неправителствените организации (НПО), започнал през 2014 година, продължил една година и обхванал десетки организации. Нарушения не бяха открити, припомня агенцията.
Орбан твърди, че НПО получават пари от чужбина, за да "организират бежански потоци и да подпомагат миграцията".
Немет е заявил на пресконференция, че Сорос "тласка към Унгария едрия глобален капитал и съответната политическа коректност" и че НПО, които той финансира, се намесват в политиката.
"Тези организации трябва да бъдат отблъснати с всички налични инструменти и според мен трябва да бъдат изметени и вече вярвам, че международните условия са подходящи за това с избирането на новия президент (в САЩ)", е казал заместник-председателят на Фидес, според видеоматериал, публикуван на уебсайта на частната унгарска телевизия ХирТВ (HirTV).
Засега никой от фонда на Сорос не е открит за коментар.
Говорител на унгарското правителство е заявил в отговор до Ройтерс, че като депутат от Фидес и заместник-председател на партията, Немет е изразил свое мнение и че правителствената позиция е изложена в интервю на Орбан на сайта 888.hu.
През този сайт унгарският премиер каза пред декември, че Сорос ще бъде "изтръгнат" от всяка европейска страна и НПО ще бъдат внимателно проверени, за да се разбере какви интереси представляват, припомня Ройтерс.
Активен комсомолец, с баща
Веднага става дописник във вестник „Пари“, обслужващ по това време Илия Павлов и „Мултигруп“, след което, само на 22 години, създава съществуващия и до днес вестник „Капитал“. Тъй като през онези гладни години пари се намират само в банките и за да получиш кредит трябват повече от солидни връзки със силните на деня, случайностите са изключени. Възходът на Прокопиев започва именно с първото правителство на СДС начело с Филип Димитров, в което финансов министър е Иван Костов, впоследствие превърнал се в гуру на кръга „Капитал“.
Часът на юношата от Делиормана настъпва с пълна сила през 1997г., когато Иван Костов е избран за министър – председател, а Никола Николов от Разград – за шеф на икономическата комисия в парламента. Идва златното време на грабителската приватизация, когато само за четири години са „раздържавени“, или по-скоро откраднати, активи за над 30 млрд. долара, от които в бюджета на държавата постъпват едва 3 млрд., а министърът на икономиката Александър Божков си спечелва прякора „Мистър 10%“.
По това време се създава и кръгът „Агнешките главички“ от активисти на Костов, които разпределят държавната баница от апетитни предприятие на „свои“ хора. Един от тях е момчето от Разград – Иво Прокопиев. За него са отредени „Винпром Дамяница“ и „Каолин“, превърнали се в емблема на пладнешкия грабеж, наречен „приватизация“. 28 годишният Прокопиев нищо не разбира от производство и няма опит в управлението на предприятия, но това не интересува никого.
Целта е ясна – за жълти стотинки да се получат активи за милиони, а фирмите да се източват в полза на „Агнешките главички“. „Винпром Дамяница“ е купено на практика за 60 000 долара в брой, при положение, че само в складовете му има вино за над 4 млн. щатски долара. Остатъкът от приватизационната цена /намалена скандално от 3 млн. на 1.5 млн. долара/ е предвидено да се плати с компенсаторки. Така Прокопиев и съдружника му Филип Харманджиев стават за един ден милионери в зелено и приказката за тях започва. Две години по-късно Иван Костов подарява на Прокопиев и „Каолин“ – най-голямото предприятие на Балканите за добив на каолинова суровина и кварцов пясък.
През 1999г. в завода предвидливо е назначен на работа брата на Прокопиев – Александър, за да има правото после да стане изпълнителен директор и да участва в създаденото РМД, макар да няма изискуеми по закон двегодишен стаж. Оценката на предприятието първоначално е 31 млн. лева, но това не устройва видните „приватизатори“, които чрез фирмата на Прокопиев – „Булброкърс“, правят нова оценка – от 7.5 млн. лв. Реално от тези пари Прокопиев дава само 10%, а остатъкът отново е предвидено да се плаща разсрочено и с компенсаторки. Както при „Винпром Дамяница“, така и при „Каолин“, капиталът на фирмите е увеличен още същата година след сключването на приватизационните договори, като РМД-тата и дългогодишните работници са изхвърлени от управлението, а контролът се поема едноличено от Прокопиев. Тези действия на вече превърналия се в олигарх бивш комсомолец не остават незабелязани от прокуратурата, която повдига обвинения на Харманджев за „Винпром Дамяница“ и на Прокопиев и брат му за „Каолин“. И тримата обаче са оправдани, а в заключителната си пледоария по делото „Каолин“, окръжната прокурорка на Разград Хаджидимитрова изненадващо заявява, че прокуратурата не поддържа обвинението. Така Прокопиев и брат му Александър се измъкват сухи от правосъдието, макар фактите около „продажбата“ на
„Каолин“ да са толкова очевидно скандални, че в нормална държава присъдите им биха били гарантирани.
Следват години на „възход“,
Консултант на държавата за
Здраво оплетените един с друг
Патка шматка