Болниците ще могат да надхвърлят месечните си бюджети с 3%, но при по-голям преразход цените на клиничните пътеки ще бъдат намалявани.
Буферът от 3% над месечния бюджет за болниците е записан в Новия национален рамков договор, който представители на Българския лекарски съюз, Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването подписаха официално днес.

Подписването на договора осигурява повече средства в извънболничната помощ и по-голяма гъвкавост за справяне с недостига от средства при болниците.
Здравният министър Илко Семерджиев нарече Националния рамков договор за 2017 г. "колосален труд" и "изключителен успех". Управителят на здравната каса Глинка Комитов допълни, че успехът е в интерес на пациента, вместо правилата да се налагат административно, както се случи миналата година. 

Даваме възможност да бъдат по-гъвкави лимитите и до три процента да могат да надхвърлят тези стойности. Веднага след тези три процента се събираме и преговаряме отново - за намаляване на цените на съответните дейности, уточни Комитов.

Няма да се "наказват" лекарите обаче, ако обстоятелствата предполагат повече разходи по едно перо - например в грипния сезон. Бюджетът за болниците партньори на касата през 2017 г. ще е над 133 млн. лв. на месец.

Националният рамков договор за 2017 г. включва увеличение с над 13 млн. лева на бюджета за първична извънболнична помощ, 19 млн. лв. в специализираната извънболнична помощ и общо 1.613 млрд. лв. за болничната помощ. "За първи път се отиде на вариант ако не да се намали, то да се стопи дефицитът на здравноосигурителни плащания и касата да започне на чисто", заяви председателят на лекарския съюз Венцислав Грозев.
Има обаче и спорни моменти в документа, за които алармираха от Националната асоциация на работещите в спешната помощ. Те касаят обхвата на пациентите от личните лекари извън работното им време. 

Миналата година Българският лекарски съюз отказа да подпише Националния рамков договор и действаше служебен.