Финландия оглави тази година класация на ООН на държавите, където хората са най-щастливи, предаде Асошиейтед прес. Норвегия и Дания са на второ и на трето място в Петия годишен доклад на ООН за щастието по света.

Скандинавските страни традиционно окупират челните позиции в класацията, изготвяна по случай Международния ден на щастието 20 март, съобщи БТА. През миналата година първа бе Норвегия, а по-миналата - Дания.

България е на позиция № 100 от 156 държави. Добрата новина е, че тя е в топ 3 на държавите, които през последната година са станали по-щастливи. За сравнение - съседна Румъния е на 52-ро място. По-щастливи са дори хората в Сомалия.

Ето и топ 10 за 2018 г.

Финландия

Норвегия

Дания

Исландия 

Швейцария

Холандия

Канада

Нова Зеландия

Швеция

Австралия

Класацията е основана на фактори като средната продължителност на живота, социалната подкрепа и корупцията. Тази година за първи път в уравнението са включени и мигрантите.

Един от авторите на доклада, почетният професор по икономика в Университета на Британска Колумбия Джон Хелиуел, определи като най-поразителната констатация тази година "забележителната съгласуваност между щастието на имигрантите и местните" хора. "Тези, които се преместват в по-щастливи страни, печелят, а онези, които отиват в по-малко щастливи страни - губят", обобщи той.

Мейк Викинг, главен изпълнителен директор на копенхагенския Институт за изследване на щастието, коментира, че разликите в щастието на мигрантите "показват, че условията, в които живеем, са от важно значение за нашето качество на живот, че щастието не е само въпрос на избор".

Щастието в обществото изглежда е "заразно", отбеляза Хелиуел.

Викинг обясни челните позиции на скандинавските страни с това, че те създават подходящи условия за добър живот. Техните жители се радват на достатъчно лична свобода и социална сигурност, които надделяват над факта, че те плащат едни от най-високите данъци в света, отбеляза той.

Според него скандинавските страни "са добри в това да превръщат богатството в благосъстояние".

Съединените щати са отстъпили от 14-о на 18-о място. Авторите на доклада обясняват това с няколко фактора - влошаването на кризата в здравеопазването, епидемията от затлъстяване, големия брой наркозависими и страдащи от психически разстройства. Те отчитат и по-голямото неравенство в доходите в сравнение с други богати страни.