Икономиката на Северна Корея се е свила най-много от две десетилетия насам през 2017 година, сочи публикувана днес оценка на Южнокорейската централна банка, цитирана от Ройтерс. 

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Северна Корея миналата година е намалял с 3,5% спрямо предходната година. Това е най-големият спад от срива с 6,5% през 1997 година, когато изолираната страна бе засегната от опустошителен глад, отбелязва Южнокорейската централна банка.

Промишленото производство, което носи около една трета от севернокорейския БВП, е спаднало с 8,5%. Това също е най-голямото понижение от 1997 година, тъй като заводското производство се срина на фона на ограниченията върху вноса на петрол и други енергийни суровини. Производството на земеделския и строителния сектор е намаляло със съответно 1,3% и 4,4%.

Промишлените сектори на севернокорейската икономика, които са силно зависими от въглищата, пострадаха, след като Съветът за сигурност на ООН засили санкциите срещу Пхенян след години ядрени изпитания. Китай, най-големият търговски партньор на Северна Корея, приложи стриктно санкциите през втората половина на 2017 година, което засегна севернокорейския заводски сектор. 

"Санкциите през 2017 г. бяха по-силни отколкото през 2016 година", отбелязва Шин Сьон-чхол, ръководител на екипа за координация на националните отчети на централната банка. 

"Обемът на външната търговия се сви значително на фона на забраната върху въглищата, стоманата, рибните и текстилни продукти. Трудно е да се получат точни цифри, но (забраните за износ) смазаха промишленото производство", уточнява експертът.

Общият износ на Пхенян се е сринал с 37,2 процента през 2017 година, което е най-големият спад след понижението от 38,5 процента през 1998 година, допълва институцията. 

Данните за резкия икономически спад са оповестени на фона на предупрежденията на анализатори, че изолираната страна трябва да се насочи към икономическо развитие. Мерки в тази посока бяха обявени от севернокорейския лидер Ким Чен-ун през април тази година.

Той обеща да пренасочи вниманието от развиване на ядрения арсенал на Северна Корея към следване на китайския пример за "социалистическо икономическо строителство", преди да проведе историческата среща с американския президент Доналд Тръмп в Сингапур през юни. 

Южнокорейската централна банка използва данни, събрани от правителствени и разузнавателни служби, за да направи икономическите си оценки. Проучванията на институцията включват проследяване на размера на оризищата в граничните области, наблюдение на трафика, интервюта със севернокорейки бегълци. Северна Корея не публикува данни за икономиката си. 

Брутният национален доход на човек от населението в Северна Корея се равнява на 1,46 милиона вона (1283,52 д.) или около 4,4 на сто от стойността на показателя в Южна Корея, посочва Южнокорейската централна банка.