Валтери Ботас ("Мерцедес") спечели Гран При на Русия в Сочи във Формула 1, втори се нареди Макс Верстапен ("Ред Бул"), а трети - Люис Хамилтън ("Мерцедес"). Световният шампион на практика подари победата и се размина с изравняване на рекорда на Михаел Шумахер от 91 успеха в най-популярната моторна надпревара.

Хамилтън потегли първи, а малко след старта удържа атака на Ботас, който този път се изстреля и мина пред Макс Верстапен. По-назад обаче тежки удари имаха Карлос Сайнц ("Макларън") и Ланс Строл ("Рейсинг Пойнт") - за тях състезанието приключи рано.

Стана ясно, че се разглежда потенциално нарушаване на правилника от Люис Хамилтън. В 7-ата обиколка британецът бе информиран, че е санкционеран с две наказания по 5 секунди заради тренировъчни стартове на нерегламентирани места по време на загряващата обиколка.

Хамилтън реагира гневно, но малко по-късно (в 17-ия тур) бе принуден да мине през бокса, където изтърпя 10 секунди. Той се върна на пистата 11-и и все пак си проправи път към подиума.

Нямаше интрига за първите две места - Ботас бе недостижим, а Верстапен спокойно удържа втората позиция, макар че към края Люис Хамилтън го доближи.

Четвърти е Серхио Перес ("Рейсинг Пойнт"), пети - Даниел Рикардо ("Рено"), шести - Шарл Льоклер ("Ферари").

В генералното класиране при пилотите Хамилтън води с 205 точки, Ботас се върна в битката за титлата - 161, а Верстапен има 128.

След две седмици Формула 1 се завръща на пистата "Нюрбургринг" в Германия.

А покрай Гран При на Русия стана ясно, че Люис Хамилтън е пред подписване на нов 3-годишен договор с "Мерцедес" за 150 милиона долара.