Президентът на Ливан Мишел Аун назначи днес мюсюлманския сунитски политик Саад Харири за министър-председател и му възложи да състави ново правителство, което да се справи с най-тежката криза в страната от гражданската война между 1975 и 1990 г., предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Харири получи подкрепата на повечето депутати при консултации с Аун. Той е изправен пред сериозни предизвикателства за съставяне на правителство, което после да предприеме действия за справяне с редица трудности - банкова криза, сриване на валутата, увеличаваща се бедност и значителен държавен дълг. Бъдещото правителство също така ще трябва да води битка с COVID-19 и да се справи с последиците от разрушителната експлозия в Бейрут.

Предишното правителство на Харири падна от власт преди близо година след протести, предизвикани от недоволство от управляващия елит.

Назначаването на Харири за премиер стана след седмици политически разправии, забавили постигането на споразумение за ново правителство.

Той беше подкрепен от депутатите на своята партия "Бъдеще", шиитската партия "Амал", партията на друзкия политик Уалид Джумблат и други политически формации.

Шиитската организация Хизбула каза, че няма да номинира никого, но че ще се стреми да съдейства на процеса.

Свободното патриотично движение, което има най-големия християнски блок, заяви, че няма да номинира Харири. Другата главна християнска партия - "Ливански сили", която е противник на Хизбула, също отказа да подкрепи Харири, като каза, че политик ветеран не би трябвало да оглавява планирано правителство от експерти.

Хизбула и политическите й съюзници, включително партията, основана от Аун, и шиитската "Амал", имат мнозинство в парламента.

Харири обеща експертно правителство в съответствие с френската инициатива за реформи, предаде Франс прес.

Той изтъкна, че новите министри ще бъдат експерти, а не представители на политическите партии. Целта на новия кабинет ще бъде да извърши необходимите икономически, финансови и административни реформи, които да позволят на Ливан да излезе от кризата.

Харири, който идва от света на бизнеса, влиза в политиката през 2005 г. след убийството на баща му, милиардера Рафик Харири. Петдесетгодишният наследник на колосално богатство прекарва част от живота си в чужбина, предимно в Саудитска Арабия, където баща му натрупва състоянието си.

Влизането му в политиката става против неговата воля: кланът му изисква от него да поеме ролята на баща си Рафик, убит на 14 февруари 2005 г. при атентат, след който Ливан се озова в тежка ситуация.

Саад Харири за първи път дойде на власт през 2009 г. и оттогава насетне бе ръководител на три ливански правителства. На 29 октомври миналата година той обяви, че подава оставка на фона на демонстрациите в Ливан срещу политическата класа, корупцията и лошото управление.

Харири, който разполага и със саудитско поданство, е с икономическо образование от американския Джорджтаунски университет. Той е женен за сирийката Лара Башир Азм, с която имат три деца.