„Тези няколко месеца трябва да преодолеем тази криза.“ Това каза днес премиерът Бойко Борисов, цитиран от пресцентъра на Министерския съвет.

По думите му страната ни разполага с 46 000 легла за активно лечение.

„Така че като държава с болнични легла ние имаме огромна база. Но трябва да се съсредоточите върху хората със съпътстващи заболявания, те да влизат в болница. Защото тези 14-дни за заболелите с коронавирус са много тежки“, добави Борисов.

Днес той имаше работно съвещание с вицепремиера Томислав Дончев, министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, министъра на труда и социалната политика Деница Сачева и министъра на финансите Кирил Ананиев.

Реорганизацията на лечебните заведения, осигуряването на медикаменти за болничния и на свободния пазар за справяне с COVID-19, прилагането на мерките в подкрепа на служителите на първа линия срещу новия вирус и в помощ на най-уязвимите българи.

Тези мерки са докладвани на премиера Бойко Борисов по време на тази среща.

Днешното заседание идва след нов черен рекорд за денонощието - 152-ма починали.

„Цяла Европа страда, но съм убеден, че мерките, които имаме, трябва да се спазват. Затова – ако не се налага, не се събирайте на големи групи“, препоръча той.

Вчера Борисов имаше разговори в друг формат - освен със здравния министър, с главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, с директора на Института по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев и с шефовете на ВМА и "Пирогов" - проф. Венцислав Мутафчийски и проф. Асен Балтов. Там стана ясно, че има пет проблемни области, лекарства за болниците са осигурени, според Ангелов, във ВМА откриват още четири отделения за пациенти с коронавирусна инфекция, а масово тестване не е необходимо. Както и се повториха дежурните призиви за спазване на мерките, носене на маски  и т.н.

Тестване, ваксини

България прави необходимото по линия на Европейската комисия, за да се гарантира най-добрата възможност за тестване, са думите на Борисов от днешното заседание.

„А като правителство ще осигурим всички видове ваксини, които предлага ЕК“, каза премиерът.

Той възложи на здравния министър да изготви план за ваксинирането на рисковите групи от населението, когато страната ни вече разполага с одобрените ваксини.

"Хубаво е да се помисли начинът, по който ще бъде ваксинирано населението - кога, къде, кого, първи", нареди той на здравния министър. Преди дни на брифинг Ангелов уточни, че вакиснирането ще е доброволно.

Министърът на здравеопазването увери, че е създадена необходимата организация за гражданите, които пожелаят да се ваксинират, се казва още в съобщението от МС.

По думите на Ангелов в рамките на болничния пазар е налице логистика за осигуряване на допълнителни количества медикаменти за лечението на коронавируса, както и възможността за преместване на препарати от едно лечебно заведение в друго.

„Нямаме недостиг на национално ниво на определените за заболяването лекарствени продукти, в момента сме създали организация за внос на допълнителни количества от необходимите препарати на територията на България“, допълни министърът на здравеопазването.

"Стотици милиони отиват в здравната система. За лекарствата, за които говорим, всичките те се плащат допълнително", коментира премиерът.

За полицаите

На срещата премиерът коментира и исканията на полицаите, които настояват да бъдат разглеждани като служители на първа линия в борбата с коронавируса при планиране на повишение на възнаграждението им. Протестът на най-големия синдикат в системата на МВР продължава и днес.

Според Борисов, ако икономиката върви добре догодина, служителите от системата на МВР ще бъдат компенсирани допълнително. За планираното 15-процентно повишение на заплатите им от 1 януари необходимият ресурс е осигурен от преструктуриране на разходите и трансферите по централния бюджет, добави Ананиев.

В никакъв случай едни социални групи не трябва да се противопоставят на други, а както и досега държавата ще продължи с мерките за подкрепа на нуждаещите се, включително и с помощ за служителите от етнографските музеи, каза още Борисов.

В момента се извършва раздаването на пакети храна за 470 000 българи и семействата им с най-необходимите продукти, осигурява се също топъл обяд и патронажна грижа на възрастни, хора с увреждания, карантинирани и други нуждаещи се. Важните услуги ще продължат да се предоставят и догодина като за целта за общините са отделени над 85 милиона лева, в т. ч. и по линия на т.нар. COVID-стандарт.

Социалният министър подчерта, че от оперативни програми ще бъдат насочени 120 млн. лв. за допълнителните възнаграждения от 1000 лева на лекарите и медицинския персонал на първа линия като общият ресурс ще стане около 240 млн. лв.