"Росатом" иска повече яснота за това как ще си възвърне инвестицията за строителството на АЕЦ "Белене". 

Това отговори първият заместник-генерален директор на руската държавна корпорация Кирил Комаров по време на международна онлайн пресконференция на въпрос на БТА кога реално може да се очаква да започне строителство на централата. Руската компания е една от избраните за започване на преговори за стратегически инвеститор в централата. Другите две компании са китайската национална компания CNNC и южнокорейската "Хидроатомна корпорация".

По думите на Комаров който и да било инвеститор трябва да знае как ще си възвърне инвестицията, за да може реално да построи тази атомна електроцентрала.

Кирил Комаров уточни, че тази тема многократно е обсъждана с българското правителство.

"Ние знаем, че правителството иска това бъде търговски проект в чист вид - без каквито и да е държавни гаранции. Но такъв прецедент за реализацията на подобен тип проект в света аз не знам", изтъкна той.

Припомняме, че българската власт многократно е повтаряла, че ще изгради проекта без никакви гаранции и че той ще работи на пазарен принцип. За евентуалното включване на държавни гаранции към проекта се заговори миналата година по време на форум на БУЛАТОМ, но от опозицията в лицето на депутата от БСП Таско Ерменков.

Преди време министърът на енергетиката Теменужка Петкова пак заяви, че държавата няма да участва с гаранции, уточнявайки обаче, че "до момента" Народното събрание не е дало друга възможност. Засега се предвижда и участието на държавата в собствеността на "Белене" да е между 25 и 30% (чрез площадката, реакторите и т.н.)

Според Комаров подобни проекти се реализират или с достатъчно сериозно взаимодействие с държавата, или получавайки някакви гаранции за възвръщаемост на инвестицията от производство на електроенергия. 

Шефът на "Росатом" даде за пример изграждането на атомна централа във Финландия, където всички акционери в проекта едновременно са станали и потребители на електроенергия, давайки юридически гаранции за изкупуване на електроенергията на определени цени. 

"За всеки инвеститор подобен механизъм дава яснота как ще си възвърне инвестицията. В България засега няма никакъв механизъм за връщане на инвестицията, освен продажбата на електрическа енергия на свободния пазар", заяви Комаров.

По повод подписания меморандум между "Росатом", Framatome SAS /Франция/ и GE Steam Power /Америка/ за взаимно разбирателство по проекта за строителство на АЕЦ "Белене", Комаров отговори, че това е важно решение, защото по този начин руската компания може да реализира проекта, използвайки най-добрите световни технологии. 

"Консорциумът далеч не изчерпва международните компании, които могат да участват в този проект", добави още той.