"Голдън Стейт Уориърс" грабна титлата в Националната баскетболна асоциация (НБА) за първи път от 40 години. "Воините" победиха "Кливланд Кавалиърс със 105:97 като гости и спечелиха финалната серия с 4:2.

Отборът от Сан Франциско е шампион за четвърти път в историята си. Не бе триумфирал обаче от 40 години насам. Предишните триумфи са от 1946/1947 г., 1955/1956 г. и 1974/75 г.

За най-полезен играч бе избран лидерът на "Голдън Стейт" Стеф Къри. А треньорът Стив Кър влиза в историята, като печели титлата още в първия си сезон начело на тим в НБА. За последно това бе сторил легендарния Пат Райли през 1982 г. с "Лос Анджелис Лейкърс".

Миналата нощ "Кливланд" игра добре само през втората четвърт в собствената си зала, а след голямата почивка дори излезе напред в резултата, но много за кратко. Дреймънд Грийн допринесе за успеха на гостите с трипъл-дабъл - 16 точки, 11 борби и 10 асистенции. По 25 точки добавиха Стеф Къри и Андре Игудала.

Лидерът на "Кавалиърс" Леброн Джеймс очаквано бе най-резултатен за домакините с 32 точки, 18 борби и 9 завършващи подавания.

Във финалната серия "Голдън Стейт" се наложи в първата среща със 108:100, падна в следващите две с 93:95 и 91:96, но след това не допусна грешка с три поредни триумфа - 103:92, 104:91 и 105:97.

Така приключиха сезоните в два от най-популярните спортове в Америка. Ден по-рано хокеен шампион на НХЛ стана "Чикаго Блекхоукс", отново с 4:2 във финалната серия срещу "Тампа Бей Лайтинг".