36,4% от българите се въздържат от употреба на найлонови торбички. С процент повече са сънародниците ни, които се стараят да не използват пластмасови бутилки, чаши, чинии.

Това сочат данните от национално представително изследване, изготвено от агенция „Екзакта“ по поръчка на ОП "Околна среда" 2014-2020, цитирано от Нова тв. 38 на сто заявяват, че когато изхвърлят пластмасова бутилка, я смачкват, за да заема по-малко място в контейнера.

26 на сто не прилагат мерки за намаляване на отпадъците.

Интересни са и данните за мерките, които българите вземат във всекидневието си и които водят до намаляване на замърсяването на въздуха:

58,5 на сто казват, че ходят пеш;

- 25,3% използват сухи вместо мокри дърва за отопление;

- 17,7 на сто целенасочено използват градски транспорт вместо личния си автомобил;

- 15,8 процента заменят автомобила с велосипед;

- 6,6% казват, че използват въглища с ниско съдържание на сяра и пепел.

28,3 на сто от българите заявяват, че не прилагат мерки за намаляване на замърсяването на въздуха.

Сред най-сериозните екологични проблеми българите посочват изсичането на горите, липсата на залесяване, умишлените палежи, замърсяването на въздуха, незаконните сметища, липсата на достатъчно екологично съзнание у хората.

Най-голям процент от сънародниците – 49,7 на сто смятат, че проблемите със замърсените територии в България се дължат на липсата на култура у хората.

Сходен е резултатът и на въпроси кой е основният виновник за замърсените територии – 47,2 на сто посочват хората (традициите и културата). 11 процента смятат за виновник индустрията. 4,5 на сто посочват като основен виновник слабия контрол от страна на компетентните институции, 3,1% – вредните газове от автомобилите.