Европейската служба за злоупотреби с еврофондовете ОЛАФ ще провери скандална схема за наемане на безработни на социалното министерство по сигнал на двайсетина фирми от Пловдив, Варна, Стара Загора, Карлово. Това пише "Сега", като допълва, че сигналът вече е и в българската служба АФКОС. Изпратен е и до вицепремиерите Томислав Дончев и Ивайло Калфин заради редица нарушения при провеждането на процедурата по схемата "Обучение и заетост" на ОП "Развитие на човешките ресурси". Работодателите настояват класирането да бъде отменено.

Както "Сега" писа, кандидатстването за 8.1 млн. лв. приключва само за два работни дни - на 25 март (петък) и на 28 март (понеделник), когато Агенцията по заетостта изненадващо прекрати приемането на заявки с мотива, че ресурсът от 8,1 млн. лв. е изчерпан. На третата седмица от скандала агенцията публикува пълния списък на всички кандидати и часа, в който са подали документите си. Така става ясно, че одобрените 189 фирми са подали документи в първите 19 минути.

В сигнала си работодателите посочват няколко бюра по труда, които явно са работили със скоростта на светлината, защото са успели да обработят и въведат всички документи за кандидатстване буквално за секунди, и то при условие, че по подаването е работил само един служител. Такова е бюрото по труда в Карнобат, където според системата на АЗ първата фирма е регистрирана в 09.36.12 часа.

Документите на следващата са входирани две секунди по-късно. И останалите одобрени осем фирми са регистрирани в системата през по-малко от минута. Всички те са одобрени.

Със същата удивителна бързина са работили и бюрата по труда в Бяла, Велики Преслав, Дулово, Златоград, Исперих, Нова Загора, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Тутракан. В сигнала на работодателите се посочва, че тези бюра също са обработили и въвели заявките за около 60 секунди всяка - в Сливен и в Левски документи са въвеждани с по 7 секунди разлика. От АЗ отговориха, че в цялата страна са работили 107 бюра.

От Агенцията по заетостта първо обяснили пред "Сега", че документите се приемат в бюрата по труда, сканират се, след което се издава входящ номер. Фирмите твърдят, че има над 10 документа, задължителни при кандидатстването, и на практика не е възможно служителите да успеят да ги обработят с такава скорост. Необяснимо е и как първата одобрена заявка е регистрирана точно в 9.30 ч., когато е началото на приема.

"С оглед на горепосочените пропуски и нередности считаме, че процедурата е опорочена, изборът на фирмите е невалиден и настояваме да се отмени и да се проведе отново, като се гарантират равните шансове и достъп от всички работодатели. Настояваме за гаранции и мерки, че тези груби нарушения няма да се повторят при следващите сесии за прием, като да се кандидатства електронно, както по всички останали процедури", пишат двайсетината фирми. Министърът очевидно няма такива намерения, а пред депутатите от ресорната парламентарна комисия коментира, че няма как да има злоупотреби или "някакво задкулисно разпределение".

"Остават съмненията за некоректност и манипулиране на последователността на приетите заявления", пишат обаче фирмите. Причината е, че при изписване на регистрационните индекси, с които заявките са класирани, класираната на първо място фирма е с пореден номер 14, а тази на второ място - с номер 1. Заявление, подадено в 09.48.04 часа, е с пореден номер 244, но е на 182-ро място, а заявление, подадено в 09.48.05 часа с пореден номер 130, е на 175-о място в класирането.

Първоначално бяха одобрени 157 фирми, но след проверка на документите, подчинените на Калфин са елиминирали... цели три фирми, а на други са намалили поисканата бройка работници, което е позволило повече фирми да се класират - 189.

Отстранен е санаториумът на НОИ в Павел баня, който първоначално бе одобрен, въпреки че държавни структури не могат да получават пари по схемата. Тук е открит проблем, че не става дума за самостоятелен правен субект. Елиминирана е и "Петромакс секюрити груп" ООД, защото тя е уволнила в последните три месеца работници, за чиито места сега иска да наеме нови хора с европари. Третата отхвърлена фирма е "Албена" АД, защото е надвишила максималния брой работници и защото е отказала да предостави допълнителни документи. Други фирми обаче, които също бяха надхвърлили максимално позволената сума, за която може да кандидатства един работодател, са се поправили и Агенцията по заетостта ги е оставила сред одобрените.

Така "Дюни" при първоначално поискани 230 работници е намалила бройката на 34, на "Белотекс-95" са намалени местата с 28 на 13 места. Това изчакване на някои фирми да се поправят също е посочено в сигнала като нередност.

Включен е и още един проблем - в деня на кандидатстването системата изобщо не е работила в Пловдив, Варна, Карлово, Стара Загора и др. Така кандидатите там не са получили регистрация в реално време, което не им е дало равен шанс с останалите кандидати.