Не виждам в Европа перспектива за решаване на проблема с мигрантската криза. Виждам панически държава след държава да се спасява поединично и всеки намира някакъв член в Договора на ЕС, който му дава това право, тъй като вече и големите държави в Европа се задъхват, а и обществата им панически почват да се съпротивляват...

... Госпожа Бъчварова сега е в Берлин на среща с техния вътрешен министър. И тук въпросът не е да искаме пари или техника, разбира се добре дошла е, но ние имаме пари да си я купим. Въпросът е, че от никой не виждам да даде решение. Нещо повече, виждам абсолютна несолидарност.

Германия казва: Ще върнем 20 хиляди на Унгария. Унгария пък: Ние ще ги върнем обратно на Балканите. А ние от Балканите накъде да ги върнем? Ние не сме ги искали. Ние не сме ги канили. Ние не сме виновни за бомбардировките там. Ние къде да ги върнем? Обратно там? На самолетите за Европа?… Е, за какъв съюз говорим тогава?

Това са част от репликите на премиера Бойко Борисов към министрите му на заседанието на правителството днес, с които им обяснява защо България трябва да "поддържа максимално добри" отношения със съседите си и в частност с Турция, за да се справи с миграционния натиск. В края на частта от стенограмата от заседанието, разпространена от правителствения пресцентър, министър-председателят дава да се разбере, че в петък и събота му предстоят разговори по този въпрос. По-рано през деня бе съобщено в "24 часа", че турският премиер Бинали Йълдъръм е поискал среща с Борисов и затова той ще бъде в петък в Истанбул. А разговорите му с германския канцлер Ангела Меркел се отлагат за събота.

Спазвайки хиляди, хиляди, хиляди ограничения, които имаме в Европейския съюз, всеки ден бълваме огромни ресурси за прехрана, за охрана, за интервюта за статут, за всеки един регистриран мигрант служители на ДАНС и МВР провеждат интервюта, проверяват, куп неща! Това е всеки ден, денонощно. Всяка нощ около 100-150 човека регистрирани, които не спазват правилата, а няма и къде да ги върнем…

Простират си дрехите по центъра. Оставят си багажа… Отрядът ни за борба с тероризма непрекъснато проверява изоставени торби, куфари, обезвреждат и харчат ресурси. Оставят чанта – отиват да я обезвреждат, оставят яке – отиват да го обезвреждат. А при всяко обезвреждане, защото не може никой да си позволи да каже: „Абе това сигурно не е бомба…“, се прилага абсолютно пълният списък от мерки – отцепване на района, блокиране, разчистване на периметъра… И оттам отиват на друго място, казва още Борисов.

По този повод премиерът разяснява, че въпреки че споразумението между ЕС и Турция за реадмисия на мигранти не е влязло в сила, ние имаме "пълно разбиране" от турската страна. По думите му зад думата „предотвратени” влизания в страната, която използват службите ни, се крие броя на върнатите в Турция хора, пресекли границата ни. Но това не е "реадмисия", а става с разбираме между България и Турция. 

Официално са върнати 24 човека, а „препятствани” или „предотвратени” са над 26 хиляди, заявава Борисов. И допълва:

Всичко това ви го казвам, защото сме принудени и не виждам друг начин, освен да се опитаме да поддържаме максимално работни, прагматични, добронамерени отношения със съседите. Сърбите изкараха армията, заградиха границата заедно с нашите и вече няма изход от България. Все повече България започва да им харесва. За съжаление, в Гърция нещата не стоят добре. И ни остава да търсим партньорство с турската страна. Философи много, демократи много, но влязат ли още 10 хиляди, ще спрете да говорите за култура, за спорт, за туризъм и за всичко останало. Центровете са ни пълни. Това означава, че трябва да се мисли за нови, да се финансират, разбира се.

След това е пасажът, в който обяснява как не вижда в Европа перспектива за решение на този въпрос, а панически спасявания поединично, добавяйки и призива:

Има много смели юнаци, воеводи, в България ние сме известни с това и затова има много народни приказки като вицове за войводите. От едната страна е Крим, от другата страна е Турция, от третата – Гърция и Република Македония, Сърбия. Навсякъде имат своите проблеми.

Аз истински се надявам ние като правителство максимално да сме консолидирани с партиите, които сме тук, с партиите, които ни подкрепят, и се надявам, че и политическата класа в България си дава сметка пред какво сме изправени.

По думите му в момента е най-добре човек да е в опозиция заради рисковете и само да се дава акъл, но страната ни била изправена пред опасност. Премиерът разкрива и "нова практика" на бежанците, за да останат в България:

Ние две нощи подред задържаме групи по 50-60 човека, които вече имат нова тактика. Един от тях, примерно, носи 300 грама хероин - един се жертва за другите 60. Но другите 60 стават свидетели. Задържаме ги и те вече са в България. Две нощи подред: снощи и предишната нощ. Казват: „Ние носим хероин“. Кой граничар няма да го задържи? И 60 души свидетели: „Да, той носи хероин“. И започва дълъг процес.

Борисов иска накрая ако някой от министрите му има идея за реакция от страна на държавата, да му я сподели. Дали е имало предложения не става ясно от финала на разпространената стенограма.