„В целия свят, когато правителството си е подало оставката, това се нарича правителствена криза. Когато парламентът не може да състави правителство, а нашият очевидно не може - не очаквам Реформаторите да направят, това се нарича парламентарна или обща политическа криза. От такава криза, последвана от предсрочни избори, се излиза след като един парламент изкара цял един мандат. Тогава вече се нарича стабилизация след криза".

Така бившият премиер Иван Костов анализира политическата ситуация в края на 2016 г. пред "Дарик" в предаването "Годината". 

Според Костов предсрочните избори са неизбежни, тъй като не изглежда реалистично Реформаторският блок да състави правителство, което да привлече парламентарно мнозинство зад себе си. 

Бившият министър-председател обяви, че "абсолютно не е съгласен" хора от шоубизнеса да дават тон как в държавата да се решават политически проблеми. Така той отговори на въпрос за въвеждане на пълна мажоритарна система в два тура,  за което гласуваха 2,5 млн. избиратели на референдума, организиран от "Шоуто на Слави". 

„Аз мисля, че тези хора трябва да бъдат много внимателни, защото тези въпроси се решават с дълбоко познаване на политическите системи, на политическата история, на проблемите и катастрофите, през които са преминали страните. Аз съм сигурен, че налагането на пълна мажоритарна система в България създава огромен риск страната да стане олигархична държава в истинския смисъл на думата", допълни Костов.

Според бившия премиер думата на 2016 г. е "Брекзит". По думите му това е опасно, защото може да доведе до дезинтеграционни процеси в ЕС, а България ще пострада от това. Той нарече явления като гласуването на британците и избора на Доналд Тръмп в САЩ "електорални революции" - масово гласуване срещу политическото статукво и стереотипите за управление.