21 неща, които вицепремиерът е по-добре да направи, отколкото да засилва „заучената безпомощност“ в държавните институции

Вицепремиерът Симеонов направи показна акция, затвори две заведения, арестува един DJ и се похвали във фейсбук. Няма лошо. Лошото е, че си мисли, че подобни практики са нормални за един вицепремиер. И, което е най-лошо, смята, че същността на демокрацията е в това държавните институции да си вършат работата само под политическа подкрепа.

Тъй като явно вицепремиерът не разбира в какво се състоят неговите задължения и стратегически отговорности, а и за да съм мил и конструктивен, давам 21 идеи за дейности, които имат по-голям приоритет за неговия пост от предвождане на щурмови отряди. В нормалните държави, разбира се, с добре развито демократично устройство.

Та, един вицепремиер трябва:

1. Да научи какво е демокрацията и как работят демократичните институции.

2. Да направи проверка защо местните клонове на съответните държавни институции досега не са действали.

3. Да смени шефовете на местните клонове на държавните институции, ако досега не са действали, защото не са виждали проблем.

4. Да даде шефовете на местните клонове на държавните институции на съд, ако са виждали проблем и не са реагирали, защото са били мотивирани финансово да не го правят.

5. Да уволни шефовете на държавните институции в София, ако са упражнявали чадър над местните клонове и не са им давали да реагират, въпреки че са виждали проблем.

6. Да сложи хора начело на държавните и местните институции и да им даде спокойствие, като не допуска политическо вмешателство, за да си вършат работата. И те да ходят и да проверяват нарушенията непрекъснато.

7. Да разпорежда затваряния и изземвания в извънработно време, ако все пак се налага да се правят. Няма смисъл всички туристи да ни виждат резила. Колкото и да е изкусително от гледна точка на личното его.

8. Да създаде условия всички държавни и местни институции да си вършат работата така добре, че даже и да се смени политическото ръководство, да не се забележи разликата.

9. Да създаде достатъчно сигурна система от secret shoppers, за да се гарантира, че няма да има административен произвол над компаниите.

10. Да помогне и активно да участва в разработване и прилагане на стратегия за развитие на туризма.

11. Да помогне и активно да участва в разработване и прилагане на стратегия за борба с противообществените прояви във всеки един случай – заведения по морето, денонощни сватби по улиците, общински ремонти техники през нощта, и т.н.

12. Да помогне и активно да участва в разработване и прилагане на методология за проверка на всички случаи на „проблемни“ сделки, имоти, строежи, решения на местни институции и т.н.

13. Да помогне и участва в разработване на стратегия какво да се прави със Слънчев бряг. Това град ли е, фирма ли е, курорт ли е и какво означава това.

14. Да помогне и участва в разработването на кризисен план за превенция и реакция какво прави българската държава, ако 200 000 руснаци, собственици на имоти по Черноморието, се обединят и гласуват за отцепване на една община от територията на България.

15. Да вземе мерки и да организира оправянето на КПП-тата. Състоянието, в което се намират в момента, е срамно. А това са вратите на България към света.

16. Да участва в анализирането на необходимостта от намаляване на административната тежест и в разработването на мерки за намаляването й. Строителите преди месец оповестиха, че за малка барака в планината се искат 155 разрешителни, колкото и за осем огромни мола в центъра на столицата.

17. Да подпомогне процеса по въвеждане на мълчаливото съгласие от страна на държавната и общинската администрация.

18. Да вземе отношение по темата с турските радиостанции, които продължават да се чуват даже в Обзор. И да провери защо КРС продължава да не взема отношение.

19. Да направи анализ защо чуждестранните инвестиции са се сринали през тази година. И да предложи мерки как да се обърне негативната тенденция.

20. Да мисли глобално и стратегически накъде политиците водят държавата и народа. Ако го е измислил, да си каже.

21. Да си вземе професионален комуникационен съветник. И да му слуша съветите.

Демократичните институции трябва да действат свободно и независимо от политическо вмешателство. Това е основата на правовата държава. Всичко друго са празни приказки, неразбиране или нежелание. Вицепремиерите трябва стратегически да дават насоки за развитие, а институциите да си гледат тяхната работа. И е тъжно, че пак трябва да обясняваме елементарни неща. Само защото висш политик искал да демонстрира активност, за да замаже, че нищо не се прави по основните теми.

Не претендирам, че това са най-важните неща, които трябва да се свършат. Или че са всички. Всеки може да добави още и още. Остава само избирателите, тези, които са изпратили днешния вицепремиер на власт, да разберат, че с показност и евтини спектакли по Слънчака не може да се управлява една държава. И много, ама много хубаво да си помислят за следващите избори...

Заключение. Ако вицепремиерът и неговите фенове не са разбрали дългия пост, обяснявам още по-просто. Ситуацията е аналогична със старата притча за рибите и гладните хора. Изкусително е да нахраниш гладните. Изглеждаш добър. Но така развиваш „заучена безпомощност“. Гладните ще стоят и ще чакат вечно да ги нахраниш. Трябва да ги научиш сами да си приготвят храна и сами да се хранят. За да останат хора.

Та, колкото и да изглежда добре, че „най-после някой е направил нещо“, това „нещо“ само показва нефелността на институциите и им увеличава „заучената безпомощност“. Институциите трябва да се научат да действат сами, за да се спазва законът. Ако не могат, да се разпуска всичко и да се затваря държавата. Така че действията на вицепремиера са с негативен оттенък, колкото и да не се вярва на мнозина.

* Коментарът на Любомир Аламанов е от профила му във фейсбук. Заглавието и подзаглавието са на редакцията.