Още 2006 г. е приета директива на ЕС за равенството между половете, където ясно е обяснено, че принципът на недискриминация покрива и случаи на смяна на пола. Тази директива е част от българското право от 2007 г. Т.е. да се твърди, че има неяснота по тези въпроси в българското право, е неуместно.

Поствам текста на английски, за да няма загубени в превода:

DIRECTIVE 2006/54/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 5 July 2006

(3) The Court of Justice has held that the scope of the principle of equal treatment for men and women cannot be confined to the prohibition of discrimination based on the fact that a person is of one or other sex. In view of its purpose and the nature of the rights which it seeks to safeguard, it also applies to discrimination arising from the gender reassignment of a person.

Също така според същата директива България е длъжна да преследва следната цел

Article 29
Gender mainstreaming

Member States shall actively take into account the objective of equality between men and women when formulating and implementing laws, regulations, administrative provisions, policies and activities in the areas referred to in this Directive.

Директивите са обвързващи по отношение целите, които преследват. В този смисъл България е длъжна да отчита въпросите на "джендъра" (преведете го както искате) във всеки свой акт.

Това са само откъслечни примери от правото на ЕС и те изобщо не са изключения. Това, че някой не ги е познавал или се е правил, че не ги знае, не е извинение за нищо.

В този смисъл ИК с употребата на "джендър" в контекста на дискриминация не добавя нищо към правната ни система: просто споменава общоприето положение.

С две думи:

1) ИК не изисква от България определена политика по промяна на пола. Ние имаме такава политика, доколкото има случаи на съдебни решения за смяна на пола от български съд. Добра или лоша, тази политика не би се променила от ИК;

2) ИК изисква принципът за забрана на дискриминацията да се прилага и в случаи на смяна на пола, нещо което се изисква и от правото на ЕС така или иначе.

Коментарът е от профила на Даниел Смилов във Фейсбук Заглавието е на редакцията