Комисията за финансов надзор (КФН) разпространи специално изявление срещу думите на подалата оставка зам.-председателка на Комисията Ралица Агайн. Тази сутрин пред бТВ тя заяви, че е предупреждавала колегите си за рисковете с фалиралата кипърска застрахователна компания "Олимпик" и упрекна ръководството на комисията в недобра комуникационна политика.  

"Не са били внасяни каквито и да е писмени сигнали, представляващи анализ и предупреждения за възможните рискове, свързани  със ситуацията около ЗК „Олимпик - Кипър", се казва в изявлението на КФН с председател Карина Караиванова.

Ралица Агайн вчера цитира в Народното събрание доклад за рисковете, свързани с "Олимпик".

"КФН до този момент въобще не разполага с доклада, който Ралица Агайн-Гури представи в Народното събрание. Голяма част от изнесените пред народните представители факти бяха абсолютно нови и непознати до този момент и за нас", пише още в изявлението.

Тя заяви пред бТВ тази сутрин, че е изготвила доклад до председателя, а решенията взема цялата комисия като колективен орган.

"Още в първия момент, в който на 10 май пристигна първото писмо (от Кипър, б.р.), незабавно докладвах на комисията. Даже бяха взети съответинте решения същия ден. Това бяха реципрочните мерки, които кипърският регулатор изисква от нас. Това са ни правомощията:

Първо, да забраним сключването на нови договори;

Както и да наложим забрана за разпореждане с активи от страна на клона в България.

Тези решения всичките - незабавно, още същия ден, са изпратени на Търговския регистър, на Имотния регистър, на самите банки, обявени са на страницата на Комисията за финансов надзор. Изпратено беше писмо до Гаранционния фонд да изключи от системата застрахователя, включително е обявено и в "Държавен вестник".

И това КФН отрича да се е случило:

"Не бяха предоставени анализ и оценка за възможните неблагоприятни последствия от фалита на кипърската компания. Вариант с фактология относно ЗК „Олимпик - Кипър" беше качен в деловодната система на КФН едва в петък, 17.8.2018 г."

Официалното изявление на ръководената от Карина Караиванова КФН стига и по-далеч:

"Недоумяваме за каква липса на комуникационна стратегия и грижа за потребителите говори г-жа Агайн, след като в разгара на кризата от 1-ви до 15 август 2018 година тя беше в платен годишен отпуск и практически доста далеч от обстановката, в която работеше КФН."

Ето пълното изявление на Комисията за финансов надзор:

Изненадани сме от изявленията на г-жа Ралица Агайн-Гури пред медиите днес, 22.8.2018 г., в които се отправят внушения спрямо председателя и членовете на Комисията за финансов надзор /КФН/. В тази връзка КФН  заявява следното:

Не са били внасяни каквито и да е писмени сигнали, представляващи анализ и предупреждения за възможните рискове, свързани със ситуацията около ЗК „Олимпик - Кипър". Като заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, Ралица Агайн-Гури никога и по никакъв начин не е предупреждавала останалите членове на КФН и/или председателя на комисията за евентуални рискове относно фалита на ЗК „Олимпик - Кипър". Не бяха предоставени анализ и оценка за възможните неблагоприятни последствия от фалита на кипърската компания. Вариант с фактология относно ЗК „Олимпик - Кипър" беше качен в деловодната система на КФН едва в петък, 17.8.2018 г.  КФН до този момент въобще не разполага с доклада, който Ралица Агайн-Гури представи в Народното събрание. Голяма част от изнесените пред народните представители факти бяха абсолютно нови и непознати до този момент и за нас.

Съгласно поправките в Закона за КФН, които са в сила от началото на годината, заместник-председателите на комисията имат пълна независимост в ресорите, за които носят отговорност, а решенията се вземат колективно, като председателят е „пръв между равни“.

Недоумяваме за каква липса на комуникационна стратегия и грижа за потребителите говори г-жа Агайн, след като в разгара на кризата от 1-ви до 15 август 2018 година тя беше в платен годишен отпуск и практически доста далеч от обстановката, в която работеше КФН.

Правим това изявление с цел да се запази репутацията на Комисията за финансов надзор като институция. Отговор на въпроса за отговорността или липсата на такава относно предприети действия или допуснати бездействия по повод прекратяване на дейността на клона на ЗК „Олимпик“ в България очакваме да бъде получен от назначената от прокуратурата проверка на заместник-председателя, ръководещ управление Застрахователен надзор на  КФН, и на самото управление.

На управление "Застрахователен надзор" е възложено да извърши детайлен анализ на рисковете в сектора, за който отговаря.

Комисията за финансов надзор уверява засегнатите клиенти на ЗК „Олимпик“, че ще положи всички усилия в рамките на предоставените й от закона правомощия да защити техните интереси и да ги информира своевременно относно правата им и процедурите за защита на тези права.