Унилатерализмът и "законът на джунглата" не могат да решат иранския ядрен въпрос, заяви френският президент Еманюел Макрон на Общото събрание на ООН, цитиран от ДПА.

"Какво ще ни позволи реално да решим ситуацията около Иран? Законът на джунглата, натискът на една страна ли? Не!", каза Макрон, който се направи изявление малко след Доналд Тръмп. По-рано тази година американския президент оттегли САЩ от споразумението за иранската ядрена програма.

"Знаем, че Иран вече беше на път да се сдобие с ядрен военен капацитет", каза Макрон. "Какво го спря? Споразумението от Виена от 2015 година".

Макрон заяви, че сега не трябва да се изостря регионалното напрежение, а да бъде предложен по-широк дневен ред, който да позволи чрез диалог и мултилатерализъм да бъдат разсеяни всички безпокойства, по отношение на ядрените оръжия, балистичните ракети и по отношение на региона, породени по думите му от иранската политика.

ДПА отбелязва, че речта на Макрон е била контраудар срещу политиката на изолационизъм на американския президент и призив за по-дълбоко глобално сътрудничество.

Унилатерализмът води "директно до изолация и конфликти, до вреди за всички - накрая дори и за онези, които са си мислели, че са най-силни", заяви той.

"Законът на джунглата не защитава никого от нито една заплаха, било то химическа или ядрена", каза Макрон.

Китай, Русия и европейските сили се опитват да запазят споразумението за иранската ядрена програма, което налага на програмата значителни ограничения в замяна на отхлабване на международните санкции.

По отношение на климата Макрон отправи дори още по-ясно предизвикателство към Тръмп с думите, че не трябва да се подписват нови търговски споразумения със страни, които не спазват Парижкото споразумение за климата.

"Дори тези, които оспорват реалностите (на промените в климата), страдат от последствията от тях като всички останали", заяви френският президент.

Аргументите, че е твърде късно да се вземат мерки срещу глобалното затопляне, трябва да бъдат оборвани с ясни ангажименти и "амбициозно" ново споразумение за опазването на околната среда, което да бъде подписано през 2020 г. 

"Да не подписваме повече търговски споразумения със сили, които не спазват Парижкото споразумение", заяви Макрон.

Отношенията между френския президент и американския му колега до момента не бяха особено еднозначни, отбелязва германската агенция.

Миналата година Макрон се опита да привлече Тръмп с покана да посети Франция за парада по случай Деня на Бастилията и за вечеря в Айфеловата кула, а през април жестът му беше върнат с покана за първото държавно посещение във Вашингтон при управлението на Тръмп.

Но в политическо отношение френският президент има разногласия с американския си колега по въпросите за климата и Иран.

По други теми обаче като борбата с тероризма и конфликта в Сирия позициите на Париж и Вашингтон остават доста сближени.

Макрон заяви, че са нужни глобални действия за борба с "по-дълбоките причини за световните дисбаланси". Като такива той посочи "вкоренили се дълбоки неравенства" и "свръхконцентрация на богатство". 

"За мен днес това е в основата на проблема", заяви Макрон.

По думите му тези феномени са довели до възраждане на радикалния национализъм.

В речта си Макрон заяви, че Съветът за сигурност на ООН трябва да бъде разширен, за да отрази по-добре съотношението на силите в съвременния свят, предаде ТАСС.

Той добави, че правото на вето в съвета трябва да бъде ограничено в случаи когато става дума за "масови жестокости".