Аудитория, която носи името на юриста доц. Кристиан Таков ще има, но няма да е в Софийския университет, а в Нов български университет. Алма матер, с който бе свързан и в който преподаваше Таков, отказа да почете паметта на починалия юрист. Новината е от сайта на НБУ. 

Висшето учебно заведение получи от близките и ще пази архива на доц, Таков, който включва лични документи, записки, книги от личната му библиотека и т.н.

През ноември миналата година Софийският университет отказа да именува зала на името на доц. Таков. Инициативата а това бе на граждани, подписите бяха над 4200 души. Факултативният съвет на факултета "Право" гласува против, въпреки че ректорът проф. Атанас Герджиков бе "за" предложението. На обратното мнение обаче е бил деканът на факултета проф. Сашо Пенов. Предложението тогава бе защитено от журналистката Татяна Ваксберг. За инициативата на НБУ тя уточни в профила си във фейсбук, че решението да се кръсти аудитория на доц. Кристиан Таков е изцяло на НБУ.

"Безкрайни благодарности на НБУ, че сами избраха да постъпят така, че оцениха значението на този акт за живите юристи, че подходиха с такт и разбиране, че дадоха подслон на представата ни за почтено право и на надеждата ни, че за това право може да има и бъдеще. Един ден някой студент ще се обърка от материалните белези на признанието и ще разправя, че учи в университета "на Кристиан". Ние с вас ще знаем, че това не е съвсем вярно, но аз лично не бих се намесвала да поправям грешката.", написа Ваксберг.

Близките на Кристиан Таков са дарили на НБУ и ценни архивни материали.

Ето и цялото съобщение:

"През месец август 2018 г. НБУ получи ново ценно дарение. Това са архивни материали на доц. Кристиан Таков (7 ноември 1965 – 11 юли 2017), дарени от Галя Такова – неговата дъщеря, нейната майка доц. Боряна Мусева, и госпожа Галя Йончева – майка на доц. Кристиан Таков.

Доц. Кристиан Таков е ярка фигура в съвременната българска юридическа наука, изявен университетски преподавател, личност с пряко участие в изграждането на съвременното гражданско общество в България. Преподавал е в Софийския университет, Великотърновския университет и УНСС. В НБУ е преподавал от 1993 до 1997 г., където през годините е изнасял и публични лекции.

Дареният архив съдържа документи от научната, преподавателската, служебната и обществената дейност на доц. Таков, илюстративни и аудио-визуални материали, книги от личната му библиотека."

От документите с биографичен характер може да бъде проследена безспорната увереност, с която Кристиан Таков преодолява предизвикателствата в своя живот още от ученическа възраст – блестящ възпитаник на Немската езикова гимназия, встрастен и в своето хоби – фотографията, по-късно отличен студент в Юридическия факултет на Софийския университет, запазил старателно водените от него лекционни записки по Основи и история на правото (Въведение в правото, римско право), по гражданско право (история и теория на гражданското право, търговско, вещно, облигационно и финансово право) и по наказателно право.

Записки за лекции, конспекти, въпросници и тестове представят документите от преподавателската дейност на доц. Таков, материали от неговата хабилитация – академичното му развитие, варианти на негови правни текстове на български и немски език – научната му дейност. Ръкописните записки за публични лекции, за изяви пред различни медии, някои от тях водени през последните месеци от живота му, са доказателство за активната обществена дейност, допринесла за допълнителната разпознаваемост на юриста и преподавателя доц. Кристиан Таков.

Фотографиите в архива показват доц. Таков в семейна обстановка, говорещ пред публика, по време на негови пътувания, свързани със специализации и участия в международни научни форуми, по време на различни обществени прояви. Тук са и фотографиите, илюстриращи навика на доц. Таков да застава сам зад обектива – десетки негови пейзажни фотографии, снимки на случайни хора, попаднали пред неговия поглед по време на пътуванията му.

Близо 80 са дарените книги – част от библиотеката на Кристиан Таков: различни издания на български закони, всички подпечатани с личния му екслибрис, а някои от тях – с бележки и допълнения, нанесени от ръката му. Нотната школа с избрани произведения на Й. С. Бах сред тези книги е малко доказателство за друго хоби на доц. Таков – музиката.

Материалите несъмнено обогатяват колекцията на Университетския архив на НБУ, където ще бъдат съхранявани. Към този архив подчертан интерес има от страна на департамент „Право”.