Близо 28 на сто от гражданите на ЕС над 16-годишна възраст не извършват никакви физически упражнения, показват данните на Евростат за 2017 г. В свободното си време останалите европейци спортуват, правят фитнес, разхождат се.

Седмично само около една четвърт, или 27 на сто, от населението на ЕС спортува до три часа, 17 на сто - между 3 и 5 часа и 28 на сто - над 5 часа.

 

Най-активни в спортуването и разходките в свободното време са румънците - 96 на сто от тях в обичайна седмица от годината. Следват датчаните - 93 на сто, холандците - 91 на сто. На другия полюс са хърватите - едва 36 на сто от тях, португалците - 45 на сто и унгарците - 50 на сто.

Българите също не са сред най-големите любители на спортуване в свободното време - 57 на сто от тях извършват някакъв тип физически упражнения като форма на отмора. Т.е. 43 на сто не спортуват като активна форма на почивка, сочат данните на Евростат.

Според данните 36% от българите отделят пет или повече часа седмично за тренировки. По този показател страната се нарежда сред първите десет държави в ЕС. Най-много време за физически упражнения седмично отделят в Естония, където над 70 на сто от попитаните са заявили, че тренират минимум по 5 часа седмично.

Физическите упражнения за 2% от българите се ограничават до под час на седмица. За 10 на сто са между един и три часа. Между три и пет часа седмично тренират 12,5%.

Половината от младежите на възраст между 16 и 24 години твърдят, че поне 5 часа седмично извършват физически упражнения. По този показател България е седма в ЕС.