Работодателите имат възможност да провеждат обучения на служителите си по процедурата  „Умения“ на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. По схемата могат да кандидатстват физически или юридически лица, които извършват стопанска дейност независимо от собствеността, правната и организационната си форма. Предвидените дейности са специфични обучения за конкретно работно място, обучения за повишаване на професионалната квалификация и за ключови компетентности.

Зорница Русинова

„Програмата се стреми да отговори на предизвикателствата, пред които са изправени работодателите. В период на висока заетост квалификацията и подготовката на кадрите са от ключово значение за всички български фирми. Поради това схемата дава възможност в рамките на един проект да се съчетават обучения за придобиване на квалификационна степен, както и такива за ключови умения“, каза Зорница Русинова, зам.-министър на труда и социалната политика.

Без ограничения за фирмите

За участие в процедурата няма ограничения за размера на фирмите. Могат да се включат  микро-, малки, средни и големи предприятия. При малки и микропредприятия процедурата покрива 70% от общата стойност на допустимите разходи по проекта и предвижда съответно 30% съфинансиране. За средните изискването е 40% съфинансиране, а при големите фирми делът е равен – 50%. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един кандидат е 15 000 лева, а максималният – 3 911 660 лева. Проектните предложения трябва да бъдат с период за изпълнение не по-дълъг от 18 месеца.

„Вярвам, че с облекчената процедура на кандидатстване, опростения начин на отчитане на разходите и информационните дни, които провеждаме в различни градове с възможност за задаване на въпроси, ще помогнем на кандидатите при подготовката на проектите си. За да се фокусират върху ефективността на предложенията, а не да се задълбочават в административната тежест“, допълва Зорница Русинова.

В обученията ще могат да се включат както заети, така и безработни и неактивни лица. Програмата изисква минимум 50% от всички неактивни или безработни лица, завършили успешно предвидените по проекта обучения, да бъдат включени в несубсидирана заетост при работодателя бенефициент по проекта. В периода на заетост процедурата ще покрива осигурителните вноски за наетия служител.

При две от дейностите по „Умения“ не се изисква съфинансиране от кандидатите. Това са разходите за персонал при включването на безработни или неактивни лица в несубсидирана заетост след успешно завършено обучение, както и предоставянето на възможност за гъвкави форми на работа за служителите в периода на обучение.

Обучение по собствени програми

Работодателите ще могат да обучават служителите си според собствените си програми. Всяко предвидено обучение трябва да съответства на необходимостта и дейността на фирмата и индивидуалните характеристики и спецификата на работното място на обучаващото се лице. Могат да се извършват в професионални центрове, от външни или вътрешни експерти. Позволява се дистанционна, присъствена или смесена форма. Сред допустимите разходи са възнаграждения за обучаващите, работни материали и наем на зали.

„По процедура „Умения“ ще се финансират дейности, които осигуряват връзката между необходимата квалификация/умения и изискванията на бъдещия пазар на труда, с което се създават необходимите предпоставки за постигане на конкурентна и развиваща се икономика, основаваща се на знанието и технологичното развитие. Времето на дигиталните технологии предполага придобиването и изграждането на нови компетентности, отговарящи на "уменията на бъдещето". За да се отговори на предизвикателствата, е необходимо да се инвестира в подходящи умения и да се подобри съответствието на тези умения с работните места в страната, изискващи притежаването на качествени и високотехнологични познания“, каза заместник-министър Русинова. По операцията се предвижда да бъдат обхванати от обучения най-малко 5500 заети и безработни лица.

Бюджет от 30 млн. лева

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 3 май 2019 г., 17:30 ч. по електронен път с квалифициран електронен подпис в ИСУН 2020: https://eumis2020.government.bg. Кандидатите могат да задават своите въпроси относно условията по процедурата до 12 април на електронната поща skills@mlsp.government.bg, а всички отговори ще бъдат публикувани най-късно до 19 април на уеб страницата на ОПРЧР. Всеки кандидат има право да участва с едно проектно предложение в настоящата процедура.

Операция „Умения“ е актуална процедура, отворена за кандидатстване за  потенциалните бенефициенти – работодатели, която се финансира от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд. Общият размер на бюджета е 30 млн. лева. Повече за операцията и условията за кандидатстване може да намерите на: http://esf.bg/umenia/.