Британският премиер Тереза Мей се е съгласила да се позволи на китайския телекомуникационен гигант "Хуавей" да участва в изграждането на британската мрежа за мобилна комуникация от пето поколение (5G) въпреки предупрежденията за сигурността, отправени от британски министри и от САЩ, предаде ДПА, като се позова на местни медии.
Съветът по национална сигурност, председателстван от Мей, се е съгласил вчера да позволи на технологичната компания да участва в изграждането на "неключова" инфраструктура от новата мрежа като антените, съобщи в. "Дейли телеграф".
Мей е взела това решение въпреки предупрежденията на някои министри, включително на вътрешните работи Саджид Джавид, на външните Джереми Хънт и министъра на отбраната Гавин Уилямсън, че тази стъпка може да застраши националната сигурност.

"Телеграф" посочва, че директорът на Центъра за правителствени комуникации (службата за електронен шпионаж) Джереми Флеминг ще предупреди на годишната среща на разузнавателния съюз "Пет очи" (Нова Зеландия, САЩ, Австралия, Великобритания и Канада) днес за безпрецедентни по мащаб киберзаплахи.
Западните страни обсъждат дали да изключат "Хуавей" от изграждането на националните си мрежи 5G поради твърдения (основно от Вашингтон), че компанията е твърде близка до правителството в Пекин. Технологичният гигант отхвърля обвиненията.
САЩ, които забраниха на правителствените агенции да сключват договори с "Хуавей" или други компании, които ползват оборудване на корпорацията, насърчават съюзниците си да прекъснат връзките с нея.

"Хуавей" приветства днес съобщението на британското правителство, съобщи Ройтерс.
Приветстваме информациите, че британското правителство прави крачка напред, като позволява на "Хуавей" да помогне в изграждането на британските 5Джи мрежи, каза говорител.
В. "Дейли телеграф" съобщи, че съветът по национална сигурност, председателстван от премиера Тереза Мей, се е съгласил вчера да позволи на технологичната компания да участва в изграждането на "неключова" инфраструктура от новата мрежа като антените.
Председателят на британската парламентарна комисия по външни работи Том Тугендхат каза, че планът на правителството да не позволи на Хуавей достъп до ключови части от 5Джи мрежата не намалява опасенията за сигурността. По думите му е много трудно да се направи разлика между ключови и неключови части от 5Джи мрежата заради начина, по който те се строи. 
Шефът на британския Национален център за кибер сигурност Киърън Мартин посочи, че правителствата, участващи в разузнавателния съюз "Пет очи" (Нова Зеландия, САЩ, Австралия, Великобритания и Канада) са имали различен подход преди към проблеми като "Хуавей", омаловажавайки възможността да се стигне до разногласия.
Мартин каза пред Би Би Си, че някои части от 5Джи мрежите просто транспортират данни и че е убеден, че правителството правилно ще оцени нивото на риск, отнасящото се за тези части от системата, съобщи БТА.