Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели златото на финала на съчетанието с три обръча и два чифта бухалки на Световната купа в Баку.

Тимът на Весела Димитрова в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Лаура Траатс изиграха силно композицията си и получиха оценка от 25,550 точки (16,9 за трудност и 8,650 за изпълнение).

За ансамбъла ти това е втори медал от Баку след бронза в многобоя снощи.

На финала на пет топки нашите останаха на четвърто място с 23,950 точки. На пет топки шампион стана Русия с 24,850 точки, а на второ и трето място са съответно Япония с 24,450 и Украйна с 24,350.

На обръчи и бухалки сребърните отличия грабна Русия с 25,250 т., а на трето място е Украйна с 25,150 т.

По-рано днес Катрин Тасева зае пето място на бухалки и шесто на обръч на финалите на отделните уреди при жените в Баку.

Тасева имаше изпуснати уреди и в двете композиции. Тя беше оценена с 20,300 точки на бухалки и 18,950 на обръч. За изпълнението си на бухалки тя има оценка за трудност от 13,2. Боряна Калейн се нареди шеста на финала на лента с 18,350 точки.

Катрин Тасева (в средата).

По-важното е, че Катрин Тасева спечели Световната купа на топка и лента от етапите на всички надпревари до момента. На топка тя има 92 точки, а след нея на второ място с 90 е Боряна Калейн заедно с Линой Ашрам (Израел).

На лента българката е водачка със 104 т., след нея е рускинята Дина Аверина с 90 т., трета е сънародничката й Александра Солдатова с 85.

Аверина стана шампионка на обръч с 22,000 т. и на бухалки с 22,500 т. На топка златото взе Линой Ашрам с 21,750 т. Анастасия Салос от Беларус победи във финала на лента с 20,650 точки.

От 16 до 19 май Баку ще бъде домакин на европейското първенство по художествена гимнастика.