В изказване пред конгреса на БСП Георги Пирински обвини Корнелия Нинова в това, че заклеймява всеки, който си позволява да мисли различно. И попита как е възможно да се постигне единство в БСП.

"Времето е пред нас, то ще покаже кой е крив и кой е прав. Ще намери ли сили председателят да се откаже от досегашната линия на разделяне, за да победим на местните избори", попита Пирински.

Той изтъкна, че на конгреса са прозвучали призиви "дайте оттук нататък, другари, да работим заедно".

"Единството е необходимо. Как си представяме постигането на това единство? Чрез процедурата, която днес преживяхме? Ликвидирането на дискусията, преди да е започнала, с едно добре прицелено изказване на досегашния председател. Той сне смисъла по-натаък въобще да се дискутира."

Това каза Пирински, коментирайки факта, че Нинова се отказа от оставката си пред конгреса, след като бе призована за това от много местни организации, а този й акт бе бурно аплодиран от залата.

Пирински отхвърли обвиненията на Нинова, че националният съвет произвежда само скандали. Той припомни, че политическият доклад, приет от конгреса, е бил подложен на критика и променен именно от пленума. По същия начин е имало и промени в листата за евровота, която в крайна сметка се различаваше от предложената от Нинова. Пирински изтъкна, че новата листа е била приета от пленума единодушно.

"Внесената от бюрото листа очевидно беше разединителна. Там блестеше с отсъствието си председеталят на ПЕС. Това за какво говори, за стремеж към обединяване? Националният съвет не прие тази листа. Утвърди друга, в която влизаха повечето от предложените кандидати, но и Станишев. Тя беше гласувана със 110 гласа "за". Пример за отговорна политическа работа, коригираща много погрешно решение преди всичко на председателя", каза Пирински.

Конгресът на БСП прие политически доклад за евровота. В доклада се отчита ръстът на подадените за БСП гласове, както и спечелените 5 мандата в ЕП, постигнатите първи места в Монтана и Ямбол и на областно ниво в Плевен и Добрич. В документа се посочва, че представителите на партията в местната власт трябва да водят политика, спомагаща за преодоляване на натрупаните с годините проблеми.

Делегатите възложиха на Националния съвет да изготви платформа за местния вот в срок до 31 юли 2019 г. Конгресът възложи на Пленума още в срок до три месеца да приеме реда и условията за провеждане на пряк вътрешнопартиен избор на председател на БСП, който да съвпада с отчетно-изборния цикъл в партията. Това означава пленумът да приеме правила за избор на нов лидер, които да се отнасят до процедурата, след като изтече мандатът на Корнелия Нинова начело на БСП. Делегатите възложиха на парламентарната група на „БСП за България“ да внесе промени в Изборния кодекс, свързани с местната власт.